To pytanie zadaje sobie wielu początkujących inwestorów. Od odpowiedniego wystroju zależy bowiem jak szybko dany lokal uda się nam wynająć i jaki zysk finalnie przyniesie zakupione mieszkanie. By uniknąć błędów początkującego rentiera warto pamiętać o kilku zasadach.
Mieszkanie przygotowywane pod najem powinno być funkcjonalne i w miarę możliwości uniwersalne. Stwórzmy przestrzeń, która dla najemcy będzie dobrą bazą, tworzywem do zaaranżowania własnego M.
Kolory i materiały
Mieszkanie pod wynajem warto zaaranżować w neutralnej, jasnej kolorystyce, która będzie pasować wielu potencjalnym najemcom. Przy tym podejściu łatwo zmienić wystrój wnętrza i przeprowadzić szybką metamorfozę wymieniając jedynie dodatki. Ważne są podłogi. By uniknąć ich częstych napraw czy wymiany warto wybrać takie materiały, które będą łatwe w utrzymaniu i odporne na zniszczenie. Łazienka. Urządzając łazienkę wybierzmy płytki, które będą neutralne, bo szybko ich nie zmienimy. Nie przesadzajmy z ilością ścian pokrytych płytkami, ale warto jest zabezpieczyć wszystkie te miejsca, które są narażone na wilgoć. Wybierając armaturę czy kabinę postawmy na jakość. Pamiętajmy, że ewentualne naprawy będą po naszej stronie.
Funkcjonalność i przestrzeń
Jak podkreślają deweloperzy najczęściej pod wynajem kupowane są małe mieszkania. Dlatego tak ważna jest ich funkcjonalność. – Realizujemy inwestycje w kilku polskich miastach. Najmniejsze mieszkania, często kupowane inwestycyjnie, schodzą w pierwszej kolejności. Klienci zwracają uwagę na to by były ustawne i funkcjonalne. Takie mieszkanie jest łatwo wynająć czy później sprzedać. – mówi Monika Golec z firmy Budnex. - Największą popularnością cieszą się trzydziestokilku metrowe mieszkania z aneksem kuchennym i osobną sypialnią. Takie mieszkanie można w miarę szybko i tanio wykończyć, a także łatwo wynająć – dodaje. Niedużą przestrzeń trzeba optymalnie wykorzystać. Miejsce do spania powinniśmy przewidzieć zarówno w sypialni jak i pokoju dziennym. Warto też pamiętać o tym by było jak najwięcej miejsca na przechowywanie. Tu dobrym rozwiązaniem będzie szafa wnękowa na korytarzu. Aneks kuchenny powinien mieć dużo szafek by zmieścić w nich wszystkie niezbędne sprzęty. Stół jest wskazany ale jeżeli zabierałby zbyt dużo miejsca to warto inaczej zaaranżować przestrzeń do spożywania posiłków. Sprawdzoną alternatywą dla stołu będzie mini wyspa kuchenna.
Umeblowanie i wyposażenie
Meble nie muszą być drogie. Powinny być za to solidne i spójne stylistycznie. W aranżacji wnętrza kierujmy się konsekwencją. Wybierając meble zdecydujmy się na te w neutralnych, ponadczasowych kolorach. Kupując mieszkanie od dewelopera często możemy skorzystać z pakietu wykończenia wnętrz czy innych rozwiązań pomocnych przy aranżacji naszego mieszkania. Warto się temu przyjrzeć. – Zakup i wykończenie mieszkania to zawsze spory wysiłek finansowy. Stąd pomysł na Złotą Kartę Budnex. Klienci, którzy zakupili u nas mieszkania otrzymują Złotą Kartę, która upoważnia do skorzystania z rabatów sięgających nawet 20 proc. Rabaty dostępne są u naszych partnerów i dotyczą w szczególności mebli, materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych – mówi Monika Golec z firmy Budnex. Oczywiście możemy próbować wynająć mieszkanie jedynie z urządzonym aneksem kuchennym i łazienką ale to może wyeliminować tych potencjalnych najemców, którzy nie mają swoich mebli.
Czego unikać
Jest kilka kardynalnych grzechów, które najczęściej popełniają początkujący inwestorzy. Czasem jest to efekt niewiedzy, brak fachowego wsparcia lub najzwyczajniej niedoszacowany budżet. W takich sytuacjach droga na skróty może sprowadzić nas na manowce i utrudnić wynajem mieszkania, które miało być naszym dodatkowym źródłem dochodu. Nie warto ulegać chwilowym modom. Dotyczy to zwłaszcza łazienki czy mebli kuchennych. Unikajmy najtańszych materiałów wykończeniowych i wyposażenia wnętrz. Zniszczone będą nieestetyczne i trzeba będzie je ponownie wymienić by zainteresować najemcę. Mieszkanie na wynajem nie jest przechowalnią rzeczy, które są nam niepotrzebne. Nie ma sensu więc go zagracać. Unikajmy też kopiowania wnętrzarskich katalogów. Te co sezon są inne.
Wybierając mieszkanie pod inwestycje zdecydujmy się na takie, które jest funkcjonalne i w dobrej lokalizacji. Aranżując lokal, stwórzmy mieszkanie przytulne, w którym my czy nasi znajomi mogliby zamieszkać. Taka nieruchomość z pewnością znajdzie szybko najemcę.