Wakacje to dla dzieci czas odpoczynku, a dla rodziców bardzo często okazja do przeprowadzenia remontu w pokojach maluchów. Jeśli nasza pociecha we wrześniu zaczyna naukę już teraz warto zastanowić się, jak funkcjonalnie zaplanować wnętrze.
Pokój do nauki będzie służył małemu, ale wymagającemu lokatorowi przez wiele lat. Urządzając go powinniśmy więc dobrze przemyśleć układ i starannie zaplanować wszystkie szczegóły. Poza funkcjonalną aranżacją i wesołą kolorystyką, musimy pamiętać także o bezpieczeństwie. Ważne również, by jak najlepiej wykorzystać światło dzienne, które ma ogromny wpływ na koncentrację i zdolność przyswajania wiedzy.
Gdzie urządzić pokój ucznia?
Jeżeli w naszym domu jest nieużytkowe poddasze, a nasze dziecko marzy o własnym pokoju, najlepszym rozwiązaniem jest adaptacja tej powierzchni. Taka lokalizacja pozwoli na oddzielenie wnętrza od pozostałej części domu, zapewniając kameralność i ciszę niezbędną do skupienia i nauki. Dla dziecka będzie także dodatkową atrakcją, gdyż skosy i zakamarki tworzą naturalną przestrzeń do kreatywnych zabaw i przechowywania dziecięcych skarbów.
Jeżeli pokój dziecka jest już zlokalizowany na poddaszu, warto spojrzeć na wnętrze pod względem funkcjonalności i zastanowić się, gdzie umieścić biurko, łóżko i szafki na przybory szkolne.
Jakie okna wybrać do pokoju dziecka?
Rodzicie często nie zdają sobie sprawy, jak ważnym aspektem jest zapewnienie w pokoju dziecka optymalnego doświetlenia światłem dziennym i naturalnej wentylacji. Tymczasem, z badań wynika, że naturalne światło i świeże powietrze poprawiają zdolność uczenia się nawet o 15%, wypływając na koncentrację i zdolności poznawcze dziecka*. Dlatego okna dachowe, które wpuszczają dwa razy więcej światła niż pionowe, powinny być podstawowym wyposażeniem wnętrza przyjaznego dziecku. Jeżeli mamy już okna, poprośmy fachowca o ocenę i sprawdźmy, czy nie jest konieczna wymiana stolarki na nową, bardziej energooszczędną.
Wybierając okna dachowe zwróćmy uwagę, by były wyposażone w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo. Duże znaczenie ma w tym przypadku sposób otwierania.
W pokoju malucha najlepiej sprawdzi się system górnego otwierania, który uniemożliwia otwarcie okna bez pomocy rodziców. To także bardzo praktyczny sposób na zaaranżowanie kącika do nauki dla starszych dzieci – pod oknem możemy ustawić biurko i mieć pewność, że przybory szkolne i książki nie utrudnią otwierania– radzi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.
Duże znaczenie ma także materiał, z którego wykonane są okna. Jeśli nasza pociecha jest artystyczną duszą i uwielbia rysować, zwróćmy uwagę, by były łatwe w czyszczeniu np. okna dachowe VELUX GLU, którym nie straszne ślady po kredkach czy flamastrach. Zabrudzenia wystarczy tylko przetrzeć wilgotną szmatką i gotowe.
Dobrze dobrane okna dachowe powinny także zapewniać dobrą izolację akustyczną i chronić przed hałasem z zewnątrz, gdyż może on rozpraszać dziecko podczas nauki lub wybudzić je ze snu. Dobrym wyborem będą np. trzyszybowe okna dachowe VELUX, które zapewniają wyższą dźwiękochłonność i pozwalają zmniejszyć przenikanie hałasu o kilka decybeli. Dla dziecka będzie to wyraźna różnica. Efekt wyciszenia zapewnią także przesłony na okno np. rolety zewnętrzne VELUX, które chronią przed hałasem podczas deszczu i gradu, dodatkowo zabezpieczając okno podczas trudnych warunków pogodowych.
Zwróćmy także uwagę na kwestię energooszczędności. Okna dwukomorowe nie tylko uchronią przed chłodem i stratami ciepła, ale również zapewnią wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia. Dzięki temu w pokoju dziecka przez cały rok będzie panowała optymalna temperatura.
Funkcjonalne i przytulne wnętrze
Pamiętajmy, że w pokoju musimy zaplanować trzy strefy – przestrzeń do nauki, odpoczynku i zabawy. Biurko, które będzie zajmowało główne miejsce, najlepiej ustawić pod oknem. Dzięki temu, podczas odrabiania lekcji dziecko dłużej będzie mogło korzystać z naturalnego światła. Blat powinien mieć szerokości co najmniej 120 centymetrów, by uczeń pomieścił na nim wszystkie niezbędne rzeczy. Zwróćmy także uwagę na wygodne i ergonomiczne krzesło z regulacją oparcia, które nie będzie przeciążało kręgosłupa. Warto zainwestować w meble, które dają możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu będą „rosły” razem z ich użytkownikiem.
Po nauce przychodzi czas na zasłużony odpoczynek. Unikajmy stawiania łóżka na wprost od wejścia lub w okolicy kaloryfera, bo może to zakłócać odpoczynek. Dla dziecka idealnym miejscem do zabawy jest podłoga, dlatego taki kącik może symbolicznie wyznaczać kolorowy dywan. Nie tylko będzie wesołym i ożywiającym wnętrze dodatkiem, ale też dodatkowo wyciszy wnętrze, tłumiąc dziecięce kroki. W pokoju dziecka nie może też zabraknąć miejsca do przechowywania. Na poddaszu z pomocą przychodzą nam skosy – możemy tam zaplanować pojemne szafki, które pomieszczą wszystkie dziecięce skarby. Z kolei szafę na ubrania możemy wstawić w części, w której poddasze jest wyższe.
Zwróćmy także uwagę na kolorystę ścian – ważne, by wybrany kolor nie był zbyt intensywny i nie przytłaczał wnętrza. W pokoju dziecka sprawdzą się stonowane, pastelowe barwy, w otoczeniu których łatwiej można się skoncentrować i odpocząć. Jeśli dziecko marzy o soczystym wzorze lub kolorze zastosujmy go tylko w jednym miejscu, np. na ścianie za łóżkiem.
Bajkowy pokój dziecka
Urządzając pokój dziecka pamiętajmy, by uwzględnić jego gust i marzenia dotyczące wystroju wnętrza. Kolorowym i pobudzającym wyobraźnię dodatkiem mogą być tekstylia np.: pościel lub zasłony w ulubionym wzorze lub kolorze. Jeśli nasze dziecko jest wielbicielem bajek Disney’a lub fanem Gwiezdnych Wojen na oknie możemy zamontować np. rolety zaciemniające VELUX z wybranym bohaterem.
Poza walorami dekoracyjnymi, rolety gwarantują także całkowite zaciemnienie, zapewniając komfortowy odpoczynek i sen. Ta cecha jest szczególnie ważna dla młodszych dzieci, potrzebujących popołudniowej drzemki. Zwróćmy także uwagę, czy mają certyfikaty potwierdzające, że są bezpieczne dla zdrowia maluchów- podkreśla Monika Kupska-Kupis