Jesteś na etapie wykańczania swojego domu lub mieszkania i nie wiesz z czego wykonać podłogę? Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych powierzchni podłogowych.
Kiedy wszystkie prace budowlane i instalacyjne są już zakończone, możemy zacząć myśleć o urządzaniu swoich wnętrz. Prace wykończeniowe powinniśmy rozpocząć od wyłożenia posadzki. Na jaki materiał jednak postawić? Deski, panele, płytki a może kamień? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tym rozwiązaniom, uwzględniając ich aspekty wizualne i właściwości techniczne oraz pomóc Wam podjęć tę trudną decyzję!
Deski, panele, płytki – co lepsze?
Luksusowy apartament z podłogą z materiału Technistone Fot. Technistone |
Wśród najpopularniejszych materiałów stosowanych do wykańczania podłogi możemy wyróżnić drewno. Producenci oferują deski odznaczające się zróżnicowaną kolorystyką oraz niepowtarzalnym rysunkiem, wyprodukowane zarówno z rodzimych, jak i egzotycznych gatunków, co stwarza duże możliwości aranżacyjne. Naturalne drewno wprowadza do wnętrza wiele ciepła, a przy tym jest bardzo eleganckie. Decydując się na parkiet tego typu, powinniśmy pamiętać jednak, że wymaga on regularnej impregnacji i konserwacji, a jego cena potrafi być wysoka. Alternatywą dla tradycyjnych desek są panele. Są one znacznie tańsze, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej, cechują się zadawalającą odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne a ich montaż jest bardzo prosty. Nie są jednak tak wytrzymałe jak deski z prawdziwego drewna. Do wykańczania posadzki coraz częściej wybieramy też płytki ceramiczne i gresowe. Materiały tego typu możemy zakupić w przeróżnych rozmiarach, odcieniach i wzorach. Płytki są bardzo wytrzymałe, nie są podatne na działanie wody oraz dostępne są na kilku poziomach cenowych, co stanowi doskonałą ofertę na każdą kieszeń.
Stawiamy na kamień!
Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się podłogi wykonane z kamienia. Powierzchnie tego typu pasują do klasycznych oraz nowoczesnych stylizacji, dodając im luksusowego wyrazu. Jak się jednak okazuje, kamień naturalny pomimo wygórowanej ceny nie posiada tak dobrych właściwości, jak mogłoby się wydawać. Marmur i trawertyn są miękkie i łatwo ulegają zaplamieniom oraz zarysowaniom, natomiast granit jest zimny w dotyku i bardzo ciężki, co znacznie utrudnia jego obróbkę. Alternatywą dla tego materiału, może być konglomerat kwarcytowy Technistone, czyli kamień udoskonalony technologicznie. Oferowane powierzchnie nie są podatne na działanie wilgoci i zarysowania, cechują się wysokim stopniem higieniczności, są proste w utrzymaniu czystości, lekkie i ciepłe w dotyku. Ponadto, produkty Technistone dostępne są w wielu rozmiarach. Formatem wyjściowym jest płyta w wymiarze 304 × 140 cm i o grubości 10 lub 12 mm, którą standardowo docina się do elementów o wielkości: 30 x 30, 60 x 30 i 60 x 60, jednak po uzgodnieniu istnieje możliwość wykonania płyt w niestandardowych rozmiarach, takich jak np.: 70 x 140 czy 140 x 140.
Konglomerat kwarcytowy idealnie nadaje się do wyłożenia posadzki Fot. Technistone |
Amatorom rysunku autentycznego kamienia spodobają się materiały linii Noble Collection, powstałe z fascynacji naturą i pięknem marmurów. W stylizacjach urządzonych w konwencji Scandi Chic świetnie zaprezentują się powierzchnie Areti Bianco, utrzymane w białej tonacji z dobrze widocznymi, czarnymi użyleniami. Swoim wyglądem przywodzą na myśl drogocenny włoski marmur Bianco Carrara. Industrialnym wnętrzom dedukujemy konglomeraty kwarcowe Concrete Grey, imitujące bardzo modny w ostatnim czasie beton architektoniczny. W klasycznych stylizacjach świetnie sprawdzi się materiał Athos Brown w ciepłym, brązowym wybarwieniu, natomiast w eleganckich Silver Notte o czarnej powierzchni z łagodnymi, biało-srebrzystymi użyleniami, przypominającymi rysunek szlachetnego hiszpańskiego marmuru Negro Marquina. Amatorzy minimalistycznych przestrzeni docenią powierzchnie linii Essential – Crystal Absolute White w śnieżnobiałym wybarwieniu i Crystal Polar White w nieco cieplejszej tonacji. Warto wspomnieć, że wśród naturalnych kamieni nie występuje taka kolorystyka, co nadaje produktom Technistone znaczną przewagę na rynku kamieniarskim.
Podłoga to inwestycja na lata, dlatego wybierając tą odpowiednią, powinniśmy kierować się zarówno aspektem wizualnym, właściwościami technicznymi, jak i jakością oraz trwałością materiału. Stawiając na konglomeraty kwarcytowe Technistone podejmujemy słuszną decyzję.