Wenus z Milo i Tadż Mahal, osiemnastowieczna łaźnia Cagaloglu w Istambule i opera w Oslo z XXI wieku, sławna lampa Arco zaprojektowana dla firmy Flos przez Achille Castiglioniego i niezliczone, wspaniałe wnętrza – takie zastosowania ludzkość znajdowała dla marmuru. Współcześnie jego wzór wykorzystywany jest również w identyfikacji wizualnej, dekoracyjnych papierach, a także w naszych łazienkach, kuchniach i salonach. Takiej kariery nie zrobił żaden inny kamień.
Mocny i trwały, a jednocześnie na tyle miękki, że można w nim rzeźbić precyzyjne kształty. Wyjątkową urodę zawdzięcza swojej geologicznej przeszłości. Zwykła wapienna skała pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury przeszła miliony lat temu metamorfozę. Marmur jest twardszy niż wapień i można go polerować na wysoki połysk. Domieszki innych materiałów widoczne są w nim w postaci charakterystycznych smug innego koloru.
Wydobywany w różnych miejscach na świecie, może przyjmować wiele barw, ale uniwersalnym wzorcem został ten biały, z szarymi żyłkami – i taki właśnie stał się inspiracją dla nowej kolekcji Marble Charm marki Opoczno. To właśnie marmury w różnych odcieniach bieli znajdziemy w najwspanialszych budynkach świata. W tych, które powstały już dawno temu, i w tych bardzo młodych, jak w nowoczesnej operze w Oslo – rocznik 2008 – którą zdobi sławny marmur karraryjski.
W świecie sztuki i designu
Zastosowanie marmuru przekracza granice architektury. Marmurowe bywają blaty w kuchni, designerskie stoliki, marmurowa jest podstawa ikonicznej lampy Arco, zaprojektowanej przez sławnego architekta Achille Castiglioniego. Kamień ten to nie tylko tworzywo, to także wzór do naśladowania i inspiracja. Zakochana w nim, pomysłowa ludzkość starała się go naśladować od niepamiętnych czasów – najstarsze przykłady powierzchni malowanych tak, żeby wyglądały jak marmur, znaleziono pod warstwą lawy w Pompejach.
Współczesna technologia dała nam nowe możliwości. Wzór marmuru można wiernie zapisać np. na płytkach łazienkowych. Do złudzenia przypominające prawdziwy marmur, płytki Marble Charm to dobra alternatywa wobec naturalnego kamienia – równie piękne, są jednocześnie lżejsze, trwalsze i łatwiejsze w montażu. Łatwiej się je czyści, nie wymagają też pracochłonnej impregnacji.
Luksus, klasa i codzienność
Łazienka to doskonałe miejsce dla płytek inspirowanych marmurem. Wzór ten będzie się pięknie prezentował zarówno w mniejszej toalecie, jak i na dużych powierzchniach pokoju kąpielowego.
Wzór marmuru przez lata kojarzony głównie z pałacowym przepychem, sprawdzi się w niemal każdym stylu. Jest uniwersalny – wszystko zależy od tego, z jakimi elementami wyposażenia go połączymy. Oczywista wydaje się klasyka, ale warto poszukać czegoś bardziej nowoczesnego – może z odrobiną vintage. W kolekcji Marble Charm kwadratowe płytki podłogowe są uzupełnieniem wielkoformatowych płytek ściennych; jedne i drugie wiernie naśladują wzór kamienia. Dodatkowo kolekcję wzbogacają: drobna mozaika i dekoracyjne, prostokątne płytki z wzorem marmurowych cegiełek. Biało-szary wzór płytek Marble Charm doskonale zgra się z drewnem i dobrze wypadnie w towarzystwie mebli rodem z lat 70. Nie zaszkodzi mu też odrobina designu w postaci czarnej armatury.
Minimalistycznie i eklektycznie
Różne zestawienia naśladujących marmur płytek wielkoformatowych i mozaiki, mogą stać się bazą do odmiennych aranżacji. Za pomocą wzoru tego pięknego kamienia możemy stworzyć np. minimalistyczną łazienkę w luksusowym wydaniu. I tak, mocny kontrast jasnych płytek Carrara Pulpis i czarnych płytek ścienno-podłogowych Marquina daje w łazience elegancki, ponadczasowy efekt. Oszczędność dodatków i ograniczenie się do dwóch barw sprawia, że pierwszoplanowym bohaterem aranżacji staje się wyjątkowa, kunsztowna mozaika i wzór marmuru obecny na dużych płytkach.
Nowoczesność z przeszłością połączy w jedną eklektyczną całość kolekcja Light Marquina. Duże, inspirowane marmurem płytki z szarym tłem i białymi żyłkami, wyglądają nowocześnie w zestawieniu z dużymi płaszczyznami szkła, prostą armaturą i białą ceramiką łazienkową.
Wiecznie piękny, zawsze stosowny
Nieustająco inspiruje architektów, artystów i designerów. Mało jest tak uniwersalnych materiałów i wzorów, nawet w niezawodnej naturze, które tak doskonale wpisują się w zmienne mody i estetyczne upodobania różnych epok. Marmur z klasą przeszedł od starożytności wprost we współczesność, od wielkich publicznych budowli - aż do naszych łazienek.