Połączenie jadalni z aneksem kuchennym stało się bardzo popularnym rozwiązaniem. Jest wybierane nie tylko w małych mieszkaniach, gdzie oszczędza miejsce, ale też w większych. Urządzając to pomieszczenie z pomysłem, można wydobyć z niego wiele walorów estetycznych.
Kiedyś wyodrębniona jako osobne pomieszczenie, dzisiaj jadalnia najczęściej otwarta przestrzeń ulokowana gdzieś między salonem a kuchnią. Odpowiednio urządzona ma szansę stać się ulubionym miejscem domowników, w którym będą nie tylko jeść, ale też po prostu wspólnie spędzać czas.
Rozkładany stół
Jednym z pierwszych problemów jakie się pojawiają przy urządzaniu jadalni jest wybór odpowiedniego stołu. To najważniejszy mebel w tej przestrzeni. Nie bez powodu w niektórych domach o jadalni mówi się „pokój stołowy”. Ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem są stoły rozkładane, które w razie wizyty dużej liczby gości mogą znacznie powiększyć swoją powierzchnię. Przydaje się to zwłaszcza w jadalni połączonej z kuchnią, kiedy rozłożony stół może ograniczać nam przestrzeń roboczą.
– Jednym z ciekawszych rozwiązań na rynku, jest stół wysuwany z blatu. Można go całkowicie schować, więc kiedy jest niepotrzebny, nie będzie zajmował miejsca – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych Häfele. – To idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla małych mieszkań, gdzie zdarza się, że każdy dodatkowy metr jest na wagę złota – dodaje.
Taki blat może być popularny również w większych pomieszczeniach. Wysuwający i rozkładający się stół wygląda efektownie i jest przy tym bardzo ergonomiczny. To proste rozwiązanie, a przy tym bardzo skuteczne.
Kluczowe jest światło
Oświetlenie, jakie wybierzemy do przestrzeni jadalnej, jest kluczowe dla atmosfery jaka tam zapanuje. Powinniśmy też pamiętać, aby wybrać rozwiązanie maksymalnie zdrowe dla naszych oczu. W końcu może się zdarzyć, że to miejsce będzie przeznaczone nie tylko do spożywania posiłków, ale też do spędzania wolnego czasu.
– Oczywiście kluczowe jest tu oświetlenie stołu, które najłatwiej uzyskać przez zastosowanie lampy sufitowej. Najlepszym wyborem jest użycie światła LED, które jest zdrowsze dla oczu niż tradycyjna żarówka, a do tego energooszczędne – mówi Jakub Malinowski. – Warto również oświetlić różne detale - jak na przykład półki - za pomocą taśm Loox LED. Są łatwe w montażu i mogą stać się elementami mebli. Dzięki temu, stosując małe odcinki takiej taśmy, uzyskamy nastrojowy klimat – dodaje.
Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujemy, musimy pamiętać, żeby światło było skierowane na centralny punkt stołu, tak żeby każdy jego kraniec był odpowiednio naświetlony. Dzięki temu rozwiązaniu, które nie jest skomplikowane, zyskamy stosowny nastrój i symetryczną kompozycję.
Zasłoń strefę roboczą
Projektując przestrzeń między kuchnią a salonem, która będzie pełnić rolę jadalni, powinniśmy zwrócić uwagę na istotną rzecz, jaką jest rozmieszczenie mebli. Proste sposoby, które czasami zdarza się nam lekceważyć, potrafią dodać pomieszczeniu uroku i wydobyć z niego jak najwięcej estetyki. Należy uważać, żeby obszar roboczy w kuchni nie był zbyt widoczny z poziomu stołu. Mogłoby to być kłopotliwe w przypadku, kiedy nie panuje tam perfekcyjna czystość. Dobrym rozwiązaniem jest rozdzielenie tych dwóch obszarów na przykład barkiem. W takim wypadku spełnia on rolę nie tylko dekoracyjną, ale też użytkową. Należy pamiętać, że konsekwencją otwartej kuchni jest konieczność wysokiej jakości wykończenia. Najlepiej wybrać materiały takie jak drewno czy kamień, które gwarantują trwałość i estetykę.
Kolory
Dobór kolorów powinien być dopasowany do barw w pozostałych miejscach mieszkania. Obecnie w modzie są kolory pastelowe i wszelkie odcienie szarości. Na przykład perłowy czy denim. Takie barwy są nie tylko miłe dla oka, ale też dobrze wpływają na nasze samopoczucie. To właśnie przy nich lepiej się relaksujemy i odprężamy. Dobrze jest też wybrać estetyczne dodatki, takie jak obrus czy obicia krzeseł. Na topie są teraz motywy roślinne. W mijającym roku dominowały liście, w nadchodzącym prym mają wieść kwiaty.