Przemyślane zestawienie szkła z drewnem wprowadzi do wnętrza nowoczesny i jednocześnie przytulny klimat. Dzięki szerokim możliwościom łączenia tych dwóch materiałów z innymi surowcami oraz kolorami, możemy z powodzeniem zastosować je w niemal w każdym pomieszczeniu.
Szklana balustrada w połączeniu z drewnianymi panelami, montaż np. w systemie Trapani fot. CDA Polska |
Szkło z drewnem łączy równie wiele, co różni. Oba surowce wykorzystywane są w aranżacji nie tylko domów oraz mieszkań, ale też galerii handlowych czy biur. Cechuje je uniwersalność zastosowania, jak również możliwość swobodnego łączenia z różnorodnymi kolorami, fakturami oraz materiałami. Co więcej, na rynku dostępnych jest ich wiele wariantów, różniących się walorami dekoracyjnymi czy wytrzymałością na uszkodzenia. O ile jednak szkło to niezwykle delikatny surowiec, który doskonale wkomponowuje się w otoczenie i kojarzony jest zazwyczaj z minimalistycznym stylem, o tyle drewno stanowi we wnętrzach przeważnie wyrazisty, a nawet dominujący element. Jeśli jednak odpowiednio je ze sobą połączymy, stworzymy interesujące i niecodzienne aranżacje.
Drewniane tło
Niezmiennie modne są drewniane podłogi oraz panele na ścianach, których dopełnienie mogą stanowić drewniane belki lub kasetony, wprowadzające do aranżacji skandynawski styl. Ich odcień zawsze powinien być dopasowany do charakteru wnętrza oraz kolorów pozostałego jego wyposażenia, tak aby razem tworzyły spójną całość. W takim otoczeniu doskonale sprawdzi się szkło zamocowane w czarnych, anodowanych profilach. Z jego pomocą zainstalujemy przeszkloną ścianę działową, która oddzieli kuchnię od jadalni lub drzwi prowadzące do wybranych pomieszczeń. – Przykładem mocowań, które umożliwią wykonanie tego rodzaju przeszkleń, są okucia z kolekcji Linea Nera – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. – Stanowią one doskonałą oprawę dla przeziernych tafli szkła oraz satynowych szyb, z których wykonać możemy np. skrzydło drzwiowe – dodaje. Świetnym uzupełnieniem tak zaaranżowanej przestrzeni będą skórzane obicia, jasne tekstylia oraz proste, minimalistyczne meble, których część elementów wykonano z chromowanego aluminium. Takie zestawienie faktur i materiałów pozwoli stworzyć nowoczesne, ale jednocześnie ciepłe wnętrze.
Inspiracje naturą
Jeśli jednak z uwagi na charakter pomieszczenia lub budżet, jakim dysponujemy, nie możemy pozwolić sobie na wyłożenie ścian lub podłóg deskami z naturalnego drewna, alternatywą mogą być drewnopodobne kafle. Ich struktura, a także nadrukowany układ słojów oraz sęków do złudzenia przypominają naturalny surowiec. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w łazienkach, w których wykończenie podłogi musi być odporne na działanie wilgoci. Drewniane panele czy klepki parkietowe wymagałby specjalnej konserwacji - w przypadku płytek jest to zdecydowanie prostsze. – Drewno, ale też imitujące je materiały, wprowadzają do wnętrz klimat eko oraz skojarzenia z naturą. Dlatego bardzo dobrze prezentują się w zestawieniu z kolorami ziemi, jak brązy czy zielenie, ale też wikliną, bawełną, lnem czy kwitowymi wzorami – podpowiada Kamuda.
– Mając to na uwadze, jeśli w łazience wybraliśmy ten rodzaj kafli, warto rozważyć wykonanie kabiny ze szkła z nadrukiem – podsumowuje. Jej projekt powinien być dopasowany przede wszystkim do metrażu oraz układu łazienki, tak aby można było z niej wygodnie korzystać. Dzięki odpowiednio dobranym okuciom, możliwe będzie zamocowanie kabiny o dowolnym kształcie oraz rozmiarze. Umożliwią to regulowane klamry i zawiasy z serii Venezia od CDA Polska, a także eleganckie, aluminiowe profile FIX Lazio dostępne w różnych wykończeniach, co pozwoli jeszcze lepiej dopasować je do stylu łazienki. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że nadruk na szkle może mieć dowolną postać lub kolor. Tym samym bez trudu dobierzemy taki, który będzie korespondował z pozostałymi elementami wyposażenia.
Przeszklone zabezpieczenie
Szklana balustrada zamocowana z pomocą okuć punktowych np. z serii Piemonte fot. CDA Polska |
Z uwagi na swoją optyczną lekkość, szkło często postrzegane jest jako materiał bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia. Wystarczy jednak, że wybierzemy jego hartowany oraz laminowany wariant, by bez problemu wykorzystać je w roli zabezpieczenia piętra lub schodów. – To one często stanowią dominujący element wnętrza, który nierzadko warunkuje rozkład nie tylko wyposażenia, ale też pomieszczeń. Szklana balustrada sprawi, że będą wyglądać na optycznie delikatniejsze – komentuje ekspertka. – Warto podkreślić, że przezierne tafle pasują do każdego rodzaju czy gatunku drewna, także tego egzotycznego – podsumowuje Joanna Kamuda. Aby cała konstrukcja prezentowała się subtelnie, do montażu szkła najlepiej wykorzystać mocowania punktowe, np. te z kolekcji Piemonte od CDA Polska. Niewielkie, stalowe rotule utrzymają ciężar balustrady i zapewnią bezpieczeństwo konstrukcji, ale jednocześnie ze względu na swój rozmiar oraz eleganckie wykończenie, nie będą się rzucać w oczy. Jeśli jednak z pomocą tafli szkła chcemy zabezpieczyć spocznik lub piętro, świetnym rozwiązaniem będzie balustradowy system liniowy. Jego profile dolne, w które wsuwane jest szkło, można polakierować na kolor pasujący do stylu wnętrza, lub schować je w podłożu. – Samonośne systemy balustradowe jak Trapani to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie – stwierdza Kamuda. – Z uwagi na swoją budowę pozwalają na pełną ekspozycję szkła, co jednocześnie umożliwi lepszy przepływ światła – podsumowuje.
Magia dodatków
Zarówno szkło, jak i drewno możemy wykorzystać także w postaci niebanalnych ozdób. Gałęzie drzew w wazonie na przeszklonym stoliku kawowym lub ornamentowe, szklane fronty przy drewnianych meblach to tylko przykładowe propozycje. Dobrym pomysłem będą także klosze wiszących lamp wykonane z barwionego szkła.