Montaż szuflady kuchennej może być jeszcze prostszy. Wystarczy użyć odpowiednich szablonów, żeby wyeliminować ryzyko popełnienia błędu przy wyznaczaniu miejsc na otwory czy montażu prowadnic.
Do montażu szuflad kuchennych nie trzeba używać żadnych narzędzi pomiarowych oprócz kątownika, który posłuży do wytrasowania linii montażu prowadnic. Potrzebujemy jeszcze tylko znacznika (np. ołówka), wkrętarki elektrycznej i szablonu.
- Szablony tworzywowe Moovit znacząco ułatwiają i przyspieszają pracę oraz minimalizują szanse popełnienia błędu przy ustalaniu miejsc na otwory. Z nimi każdy poradzi sobie ze złożeniem szuflad – przekonuje Michał Kichler, ekspert ds. okuć meblowych Häfele.
Krok 1
Dzięki szablonom w bardzo szybki i wygodny sposób oznaczymy otwory potrzebne do zamontowania prowadnic oraz mocowań frontów szuflad. System pozwala na instalację szuflad w czterech różnych wariantach. Dodatkowo na odwrocie szablonu znajdują się informacje, jak zamontować szuflady o nietypowych wymiarach.
Pierwszy szablon służy do oznaczenia otworów w korpusie o wysokości 720 mm wykonanym z płyty o grubości 18 mm. Montujemy wariant 2 plus 1, czyli dwie wysokie szuflady i jedna niska. Szablon przykładamy do wewnętrznej płaszczyzny boku opierając go na dolnym wieńcu. Wyrównujemy do krawędzi korpusu. Na szablonie odnajdujemy otwory dla wybranego układu szuflad i poprzez te otwory oznaczamy miejsca, w których przykręcimy prowadnicę. To samo robimy na przeciwległym boku korpusu.
Krok 2
Następny krok to narysowanie linii i przykręcenie prowadnicy. Teraz potrzebujemy kątownika, prowadnicy i wkrętarki. Przykładamy kątownik do pierwszego oznaczonego punktu i rysujemy linię. Linia, którą przed chwilą narysowaliśmy, przecina kolejne otwory prowadnicy. Wiemy już więc, gdzie należy ją przykręcić.
- Jeśli w trakcie użytkowania pojawi się potrzeba zwiększenia udźwigu szuflady, to system pozwala na zamontowanie dedykowanej prowadnicy na tych samych otworach – zauważa Michał Kichler.
Krok 3
Złożymy teraz boki szuflady z dnem oraz plecami. Warto pamiętać, że dno i plecy szuflady docinamy do tej samej szerokości, oraz że wysokość szuflady z relingiem to 157 cm. Wszystkie informacje znajdują się na odwrocie większego szablonu. Teraz wkręcamy wkręty.
Krok 4
Do przygotowania zostały fronty. Do ich instalacji wykorzystujemy drugi szablon. Pierwsze otwory oznaczamy w dolnej części frontów, natomiast wyżej oznaczamy otwór do instalacji relingu. Wywiercamy otwory. Aby zamontować fronty i relingi, wystarczy je przyłożyć do otworów i przykręcić wkrętami.
Krok 5
Czas na założenie szuflad na prowadnice. Nakładamy i dosuwamy szufladę do końca. Kiedy to zrobimy, szuflada powinna kliknąć. Czynność powtarzamy, aż usłyszymy drugie kliknięcie. Przechodzimy piętro wyżej i powtarzamy.
Krok 6
Przechodzimy do instalacji frontów na zamontowanych uprzednio szufladach. Wysuwamy lekko dolną szufladę i przykładamy front. Po dociśnięciu powinien kliknąć. Czynność powtarzamy z kolejnymi szufladami. Montaż relingów wymaga jedynie zaczepienia do uchwytu, który jest zamontowany w górnej części szuflady, oraz połączenia go z mocowaniem przykręconym do frontu.
- Na koniec szafka może potrzebować drobnego doregulowania. Dzięki prostemu systemowi wyrównamy nałożenie na boki korpusu oraz wykalibrujemy wkrętarką szczeliny pomiędzy szufladami. W szufladach Moovit MX dostęp jest od góry, co bardzo ułatwia regulację – kończy Michał Kichler.