Spektakularne wnętrza z artystyczną duszą – tak w skrócie można opisać inspirujące przestrzenie urządzone w myśl stylu lat 30. Choć art déco nie należy do najłatwiejszych koncepcji aranżacyjnych, z całą pewnością warto zdobyć się na to, by wprowadzić ją do wnętrza swojego mieszkania. Jak wykorzystać ten klasyczny styl do urządzenia nowoczesnej sypialni? Zdradzamy kilka praktycznych wskazówek.
Szlachetny kontrast
Przy tworzeniu koncepcji kolorystycznej sypialni, warto postawić na dość ciemne odcienie, które nadadzą wnętrzu szlachetny charakter. Granat Eclipse, brąz Toffee czy mocno nasycony róż – Jester Red – idealnie sprawdzą się w stylowym wnętrzu art déco. Efektowny kontrast uda nam się uzyskać, zestawiając mocno nasycone barwy z nieco bardziej stonowanymi kolorami, np.: z jasnym beżem Soybean, z kremowym Sweet Corn, czy też z różnymi odcieniami bieli. Pamiętajmy, że nie musimy ograniczać się do zestawień wyłącznie dwóch kolorów. Słynny rozmach wnętrz w stylu art déco zachęca do twórczego eksperymentowania.
Intrygująca forma
Stylowe tkaniny
Odpowiedni dobór tkanin pozwoli jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowy charakter wnętrza. Utrzymane w nasyconych odcieniach tapicerki mebli aż proszą się, by za obicie posłużył zamsz. Dzięki delikatnemu połyskowi, wydobędzie on z „głębokich” i szlachetnych kolorów to, co najlepsze. Zasłony oraz ozdobne poduchy mogą być wykonane z tego samego materiału – ważne jednak by zachować umiar. Jeżeli sypialnia nie ma dużej powierzchni lepiej zdecydować się na zamsz wyłącznie przy obiciach łóżka i innych mebli tapicerowanych. W ten sposób nie odbierzemy pomieszczeniu przyjemnej lekkości i przytulności, które w sypialni są szczególnie ważne. Ostatnim elementem dekoracyjnym, który warto wziąć pod uwagę, są dywany. Najbezpieczniejszym i jednocześnie najlepszym wyborem okażą się te, które nie posiadają żadnych wzorów.
Metal i szkło
Dodatki, które najlepiej podkreślą aranżację sypialni w stylu art déco powinny pretendować do miana dzieł sztuki. Jest to oczywiście jedno z jego głównych założeń, wynikające już z samej nazwy koncepcji aranżacyjnej. Interesujący design powinien być najważniejszą przesłanką przy kompletowaniu akcesoriów. Lustra w minimalistycznych ramach, sztukateryjne żyrandole, lampy, ozdobne świeczniki – ważne, by były wykonane z metalu w kolorze złota lub miedzi. Kolejnymi dodatkami będą szklane naczynia i wazony. Wybierając te ostatnie warto zdecydować się na ciekawe formy oraz współgrające ze złotem kolory – stonowaną czerwień, granat oraz butelkową zieleń. Ograniczeniem powinna być wyłącznie nasza wyobraźnia.