Ilość wzorów, różnorodność kolorów, faktur i rozmiarów płytek ceramicznych dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Ich walory estetyczne umożliwiają tworzenie najróżniejszych wystrojów, od surowych do bardzo przytulnych. Geometryczne płytki ścienne z kolekcji Monoblock umożliwią uzyskanie bardzo minimalistycznej lub całkowicie ekstrawaganckiej aranżacji. Mają one niejedno oblicze, jak zatem wykorzystać ich potencjał?
Zgodnie ze zmieniającymi się trendami w branży wnętrzarskiej i w odpowiedzi na nie na rynku nieustannie pojawiają się nowe kształty i sposoby układania płytek ściennych i podłogowych. Bogactwo pomysłów i możliwości aranżacyjnych sprawia, że mogę one nie tylko podkreślić charakter naszej przestrzeni – np. kuchni. Płytki mogą również w ciekawy sposób wizualnie wyeksponować walory wnętrza, zamaskować niedoskonałości, czy przyciągnąć uwagę na konkretne detale. Niemniej nowoczesne układanie płytek to nie tylko nowe, niekonwencjonalne pomysły, ale też minimalizm i prostota.
Ponadczasowa wartość kwadratowej płytki
Zwrot w kierunku nowoczesności, jednak z poszanowaniem klasycznych form, to silny nurt w ostatnich propozycjach branży wnętrzarskiej – zaprezentowany m.in. na ostatnich włoskich targach Cersaie. Płytki kwadratowe bez wątpienia należą do najbardziej tradycyjnych, a ich kształt daje potężne możliwości aranżacyjne. Niektóre wzory układania płytek kwadratowych są ponadczasowe, inne zmieniają się zgodnie z panującymi trendami.
Jak układamy płytki kwadratowe?
Najpopularniejszymi technikami układania płytek są:
- Układ prosty – uniwersalny i najczęściej stosowany sposób układania płytek. Ma fugi równoległe do krawędzi płaszczyzny, które przecinają się, tworząc krzyże.
- Karo – to równie popularny wzór, dynamiczny, najczęściej stosowany w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach czy wąskich korytarzach o długich ścianach i nieprostopadłych kątach. Układanie płytek w karo ma duży potencjał aranżacyjny. Świetnie sprawdza się w kontrastujących kolorach, jest też doskonałym akcentem we wnętrzu utrzymanym w stylu skandynawskim.
- Na mijankę – jest to bardzo popularny motyw we współczesnych wnętrzach. Kolejne rzędy płytek są przesunięte względem poprzednich. Jeśli przesunięcie wynosi pół długości płytki – wówczas mówimy o ułożeniu w cegiełkę.
Jedna kolekcja – wiele możliwości
Monoblock od Opoczno to nowoczesne wzornictwo oddane na mniejszym formacie płytki (20 x 20 cm). Kolekcja została zainspirowana zabawną układanką, którą możemy dowolnie kreować poprzez łączenie kolorów i wzorów. Na tę kolekcję, zgodnie z nazwą, składają się elementy przypominające sztabki, bloki w kilku odsłonach. Bogactwo barw i nowatorski design płytek Monoblock dają wiele możliwości tworzenia wzorów za pomocą łączenia kilku elementów. Wszystkie płytki z tej kolekcji można dowolnie ze sobą mieszać, gwarantując ciekawy efekt końcowy i jednocześnie tworząc kompozycyjnie spójną całość.
Kolorowe inspiracje
Do wnętrz coraz śmielej wkraczają wyraziste barwy. Nie bez powodu projektanci coraz częściej swoją uwagę skupiają właśnie na grze kolorów, niejako w opozycji do, przez lata panujących, oszczędnych szarości i bieli. Kolorem roku 2019 firmy Pantone został przywołujący na myśl lato koralowy – Living Coral.
Triumfy święcą również ciepły, wpadający w złocisty, miodowy, pieprzny odcień żółtego czy odcień optymistycznego różu. To właśnie radosna paleta barw była jedną z głównych inspiracji Opoczno do stworzenia kolekcji płytek Monoblock, które są odzwierciedleniem żywych, kolorowych i nowoczesnych wizji wnętrza.
Kuchnia w kolorze, kolor w kuchni?
W kuchni kolory odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ nie tylko kreują przestrzeń, ale także poprawiają nastrój a nawet pobudzają apetyt. Rozpoczynając zabawę z kolorem w kuchni, warto zadbać o odpowiednie wyważenie. Łącząc ze sobą kilka mocnych kolorów, zneutralizujmy nieco ogólny wyraz za pomocą stonowanych, białych dodatków. Decydując się na intensywniejsze kolory w kuchni pamiętajmy, że warto dopasować je do wyposażenia wnętrza. Całość powinna tworzyć spójny i funkcjonalny projekt kuchni. Dobór odpowiedniej kolorystyki zależy także od wielkości pomieszczenia.