Jak urządzić wnętrze w oparciu o naturalne materiały?
Segregacja odpadów, oszczędzanie wody i energii czy kupowanie organicznych produktów to przejawy dbałości o środowisko naturalne, które coraz częściej wyrażamy w codziennych czynnościach. O poszanowanie fauny i flory z powodzeniem można zadbać również w przestrzeni mieszkalnej, tworząc wystrój o ekologicznym charakterze. Jak to zrobić?
Panele podłogowe Arteo Dąb Monaco fot. RuckZuck
– Zachowania proekologiczne to nie tylko moda, ale faktyczna troska o środowisko. Przekładając ją na grunt aranżacji wnętrz, oznacza to sięganie po produkty poddające się recyklingowi, odnawianie starych mebli, stosowanie rozwiązań energooszczędnych, a także otwartość na dekoracje z surowców wtórnych. Wystrój bazujący na tych elementach świetnie nawiąże do trybu życia domowników – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.
Jasne barwy i światło
Wnętrza w stylu eko wyróżnia jasna kolorystyka. Główną tonacją jest biel, która w znacznej mierze pokrywa ściany i dekoracje. Uzupełniana jest najczęściej o barwy ziemi – brąz, ochrę, umbrę, oliwkę. Stworzeniu naturalnej aranżacji sprzyja także światło, dlatego okna powinny zostać odpowiednio wyeksponowane. Unikajmy zatem zasłaniania ich ciężkimi zasłonami i meblami, dzięki czemu do środka przeniknie więcej promieni słońca. Taka aranżacja zaprezentuje się niezwykle harmonijnie – wprowadzi spokój i skłoni do wypoczynku.
Naturalne materiały
Płytki kompozytowe Ceramin Vario Kalkmarmorp. w. (nr art. 44079) fot. RuckZuck
Wyposażając dom rezygnujmy ze sztucznych tworzyw i stawiajmy na naturalne surowce. We wnętrzu świetnie sprawdzą drewniane meble o subtelnym designie, wiklinowe kosze, rattanowe fotele, bambusowe zasłony i dywany z juty. Nie zapominajmy również o tekstyliach – wybierajmy tkaniny wykonane z lnu i bawełny organicznej, które produkowane są bez dodatku szkodliwych środków chemicznych. Na ekologię stawiajmy również przy wyborze podłóg.
– W RuckZuck dostrzegamy wzrost świadomości ekologicznej wśród naszych klientów i zapotrzebowanie na produkty odnawialne, dlatego w ofercie dostępne są panele podłogowe, które w 100% poddają się recyklingowi. Kolekcja Ceramin Vario obejmuje deski w dekorach drewnianych i kamiennych – każde z nich doskonale wkomponują się w naturalne aranżacje. Do ich dodatkowych atutów należą: wodoodporność, trwałość i łatwość montażu – dodaje Katarzyna Śliwińska.
Recyklingowe dekoracje i roślinne dodatki
Płytki kompozytowe Ceramin Vario Naturstein Beige (nr art. 44070) fot. RuckZuck
Dopełnieniem eko-wystroju są własnoręcznie wykonane dekoracje ze starych lub zużytych przedmiotów. Przy pomocy akcesoriów papierniczych, słoik może zamienić się w stylowy wazon lub świecznik, a skrzynka po owocach – w kwietnik lub półkę. Bardzo dużą popularnością cieszą się również recyklingowe meble – kanapy z drewnianych palet czy stoły ze szpuli po kablach.
Obok wyjątkowych ozdób powinna znaleźć się również żywa roślinność, dzięki której wyraźnie poczujemy bliskość natury. Możemy zdecydować się na rozłożyste monstery, łatwe w pielęgnacji sukulenty czy zieleń z kolorowymi kwiatami. Ułożone na podłodze, ustawione na parapecie lub zawieszone pod sufitem nadadzą przestrzeni piękny wygląd.