Mieszkanie to miejsce, gdzie wypoczywamy, śpimy, bawimy się, pracujemy. Zależy nam więc, aby było komfortowe i spełniało wszystkie swoje funkcje. Stworzenie takiej optymalnej przestrzeni to prawdziwa sztuka, szczególnie, gdy wnętrze jest bardzo duże lub przeciwnie, małe. Oto kilka prostych zasad, które pozwolą uniknąć błędów aranżacyjnych na naszych salonach.
Małe jest piękne…
Małe mieszkanie daje nam ograniczone pole manewru przy kompletowaniu mebli i dodatków. Dlatego urządzanie takiego wnętrza warto rozpocząć od określenia funkcji oraz roli poszczególnych miejsc. Dla jednych priorytetem będzie zadbanie o przestronną kuchnię i łazienkę, inni skupią się na wyeksponowaniu miejsca pracy lub wypoczynku. W zależności od przyjętego kierunku, rozpoczynamy zagospodarowanie dostępnej przestrzeni – np. większy narożnik lub tylko rozkładana sofa, stół dla gości lub mniejszy stolik kawowy. Oczywiście w każdym przypadku nasze wariacje zależą od tego, jakim metrażem dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że obecnie do dyspozycji mamy rozmaite możliwości dostosowania aranżacji do kształtu i wielkości pomieszczenia (wirtualne kreatory, pomoc profesjonalistów etc.)
… i da się je zaaranżować
Decydując się na samodzielne działania, warto mieć na uwadze, że sztuka projektowania małego wnętrza polega m.in. na stosowaniu sprawdzonych trików, które pozwalają dobrze wykorzystać każdy przysłowiowy kąt – Takim sprawdzonym sposobem są meble modułowe – zwraca uwagę Katarzyna Jakubowska z firmy Sits, producenta tapicerowanych mebli wypoczynkowych – Dzięki nim możemy precyzyjnie rozplanować układ salonu, który jest jednocześnie sypialnią. W rozwiązaniach modułowych, praktycznie każdy element dobieramy i ustawiamy bowiem według własnych potrzeb. Zarówno przy wyborze umeblowania, jak i dodatków czy np. pokryć ściennych, dobrze jest też zwracać uwagę na możliwość kreowania dodatkowej przestrzeni. Chodzi o to, że jasne, chłodne kolory wszystkich powłok (ściany, tapicerka, szafki), brak zbędnych „bibelotów” oraz obecność przeszkleń, to czynniki, które powiększają ją optycznie.
Duże wnętrze, duże możliwości
Duży dom daje nam pełną swobodę działania, co często powoduje, że nie wiemy, jak właściwie rozplanować jego wyposażenie. Niejednokrotnie upychamy więc w różnych kątach wszystkie możliwe drobiazgi, tworząc dość abstrakcyjną i chaotyczną aranżację. A wystarczy przecież pomysł i odpowiedni dobór środków. Do obszernego salonu możemy wstawić rozbudowany zestaw wypoczynkowy z dużym narożnikiem, fotelami, pufami i stolikiem kawowym. Wielkie, masywne szafy warto przenieść np. do garderoby, pozostawiając w pokoju gościnnym jeszcze komodę, telewizor czy stół w kąciku jadalnym. W sypialni królować powinno oczywiście duże łoże, w którego sąsiedztwie mogą stać szafki nocne oraz zabudowana szafa na ubrania. W bardzo przestrzennych mieszkaniach można dodatkowo stworzyć strefy, których wystrój wyznaczać będą charakterystyczne akcenty – np. motywy z cegły wokół kominka. – Zarówno w małych, jak i w dużych mieszkaniach dobór poszczególnych elementów aranżacyjnych powinien zawsze uwzględniać spójną koncepcję. Nie powinniśmy zestawiać ze sobą przypadkowych detali, tylko dlatego, że każdy podoba nam się z osobna – dodaje Katarzyna Jakubowska z Sits.