Studio projektowe KIMXGENSAPA z Mediolanu, zainspirowane mityczną postacią Narcyza, stworzyło kolekcję „The Narcissus Collection” z tulipanowca amerykańskiego. Obejmuje ona trzy projekty: krzesło, półkę na książki oraz listwę oświetleniową. Kolekcję można było oglądać podczas tegorocznej edycji The Salone Satellite w Mediolanie, na której prezentowane są projekty młodych designerów.
Gdy Mun Kim i Tsewang Gensapa ze studio KIMXGENSAPA zaczynają opracowywać nowy projekt, ich punktem wyjścia jest zwykle jakaś opowieść lub historia. Nie inaczej było w przypadku „The Narcissus Collection”. Grecki mit o Narcyzie, wybitnym łowcy, który zakochał się w swoim własnym odbiciu w tafli jeziora, zainspirował młodych projektantów do stworzenia kolekcji bazującej na idei lustrzanego odbicia.
„Wszystko zaczęło się od tego, że pomyśleliśmy o lustrze stojącym na siedzisku krzesła, w którym można zobaczyć jego odbicie. Po zaprojektowaniu krzesła szukaliśmy dla niego odpowiedniej nazwy i wtedy trafiliśmy na obraz Caravaggia zatytułowany «Narcyz ». Nazwa ta doskonale pasowała do naszego konceptu odbicia lustrzanego i zainspirowała nas do dalszych eksperymentów. Chcieliśmy uchwycić pozytywną stronę podziwiania swojego lustrzanego odbicia, która może prowadzić do nowych odkryć na swój temat i zobaczenia tego, co niewidzialne na pierwszy rzut oka” – powiedzieli Mun Kim i Tsewang Gensapa.
Projektanci oddali ideę lustrzanego odbicia we wszystkich elementach wchodzących w skład kolekcji, przy pomocy zaledwie jednego materiału – tulipanowca amerykańskiego.
„Po raz pierwszy mieliśmy okazję pracować z tym gatunkiem drewna. Tulipanowiec doskonale pasował do naszej kolekcji – jest lekki, ma gładką fakturę i delikatną, kremowobiałą barwę” – powiedzieli projektanci ze studio KIMXGENSAPA.
Informacje na temat tulipanowca amerykańskiego
Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) to gatunek drewna, który szturmem podbija branżę designu. W ramach projektu „The Wish List” z tulipanowca wykonano temperówki dla Normana Fostera, który był pod wrażeniem „niezwykle jasnego odcienia drewna i rysunku słojów przypominającego marmur”. Drewno bielu tulipanowca amerykańskiego ma kolor kremowobiały i może zawierać delikatne barwne smugi, zaś drewno twardzieli może mieć kolor od jasnożółto-brązowego po oliwkowy. Pod wpływem światła słonecznego oliwkowy kolor może zmienić barwę na brązową. Mimo swojej stosunkowo niewielkiej wagi i miękkości tulipanowiec amerykański ma doskonałe właściwości mechaniczne, a jego stosunek wytrzymałości do wagi jest bardzo wysoki.