Wygoda w pracy to podstawa. Nie ma wątpliwości, że bez dobrze dobranego krzesła trudno jest być w pełni produktywnym. Poza tym nikt nie chce spędzać ośmiu godzin w niekomfortowej pozycji. Codzienne niewygody mogą mieć długoterminowe znaczenie dla naszego zdrowia oraz wpłynąć na naszą efektywność. Dlatego warto zadbać o zakup właściwych foteli biurowych. Oto najważniejsze cechy, które wyróżniają idealny model.
Po pierwsze, fotele stosowane w firmach dzielimy na kilka rodzajów. Jednym z nich jest krzesło biurowe, którego używamy w trakcie codziennej pracy. Stanowi ono ozdobę każdego biura, dlatego musi być nie tylko funkcjonalne, ale i stylowe, dopasowane do wystroju wnętrza. Drugi podstawowym rodzajem są fotele konferencyjne, czyli modele służące do przeprowadzania firmowych zebrań i spotkań. Wszystkie powinny pochodzić z jednego kompletu i zapewniać wysoki poziom wygody w trakcie wielogodzinnych narad. Inne krzesła, które przydają się w biurach, to modele do pomieszczeń socjalnych i poczekalni (najczęściej plastikowe), oraz składane (potrzebne w nagłych sytuacjach, gdy trzeba ugościć więcej osób).
Jednak to właśnie solidny fotel biurowy stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Odpowiednio dobrane siedzisko wpływa na zdrowie kręgosłupa i decyduje o naszej wygodzie. W pracy spędzamy większość czasu każdego dnia, dlatego fotel powinien zapewniać nam 100% komfortu. W związku z tym niezależnie od tego, czy będzie służył dyrektorowi, czy pracownikowi, musi być przede wszystkim ergonomiczny. Powinien zapewniać pełne odciążenie dla pleców oraz maksymalne podparcie dla kręgosłupa. Jego obowiązkowe elementy to: regulowane podłokietniki, wysokie oparcie, które sięga ponad łopatki, a także specjalne uwypuklenie w miejscu, w którym znajduje się odcinek lędźwiowy.
Nie kupuj w ciemno. Jakość ma znaczenie!
Pamiętajmy, że zarówno fotel biurowy, jak i konferencyjny, powinien być dobrze wyprofilowany. Wbrew pozorom, podczas siedzenia również pracują nasze mięśnie, a długotrwałe przebywanie w złej pozycji zwiększa ich napięcie. Tym samym rozwijają się różnego rodzaju schorzenia, mogące mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Odpowiednie krzesło to takie o kształcie litery „S”, z pięcioramienną podstawą z kółkami (najlepiej samohamującymi, pokrytymi materiałem antypoślizgowym), siedziskiem o odpowiedniej szerokości (zapewniającym podparcie dla ¾ długości ud), oraz możliwością regulacji wysokości zarówno samego fotela, jak i podłokietników.
Najchętniej wybieraną opcją do biura są krzesła obrotowe, a do poczekalni i sal konferencyjnych coraz częściej decydujemy się na minimalistyczne, nowoczesne modele. Poza ergonomią liczy się też wygląd foteli, który musi być zgodny z wystrojem biura i dobrze komponować się z całą aranżacją. Dlatego warto zainwestować w lepszej jakości krzesła, które posłużą przez wiele kolejnych lat i będą wykonane z trwałych, odpornych na zabrudzenia materiałów. W końcu w każdym biurze są one użytkowane niemal każdego dnia, dlatego lepiej postawić na produkty od sprawdzonych producentów.