Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i postępowi technologicznemu, kuchnię smart można stworzyć równie łatwo co kuchnię eko. Firmy takie jak Häfele podążają za światowymi trendami, aby sprostać naszym wymaganiom.
Eko i smart to światowe trendy, o których od kilku lat słyszy się codziennie. Dbanie o środowisko naturalne i poprawa jego jakości to jedno z priorytetowych zadań władz, społeczności i pojedynczego człowieka. Z kolei bez technologii smart trudno dziś sobie wyobrazić nowoczesne życie. Wielu chce przy tym żyć w zgodzie z ekologią. Trendy eko i smart stały się nieodłączną częścią dzisiejszego świata, nierozerwalnymi elementami sfery życia gospodarczego, społecznego, politycznego czy produkcyjnego.
fot. Häfele
Postawa ekologiczna i rozwiązania smart dotarły do wielu domów, również do kuchni.
- Jeżeli myślimy ekologicznie, nie powinniśmy ograniczać się do codziennych czynności, takich jak niekorzystanie z plastikowych opakowań czy sortowanie odpadów. Musimy patrzeć znaczenie szerzej, także na otaczające nas na co dzień przedmioty – podkreśla Michał Kichler, ekspert ds. okuć kuchennych Häfele.
Meble i stosowane w nich rozwiązania i systemy także mogą być eko. W jakim sensie? Producenci zwracają uwagę na to, że przy wyborze mebli jako całości, myśląc o ekologii, powinniśmy kierować się ich jakością, tak aby korzystać z nich jak najdłużej i rzadko je wymieniać.
- Kupując meble, zwróćmy uwagę na materiały, z jakich są wykonane i jakie okucia są użyte do ich produkcji. Markowe produkty gwarantują niezawodność na lata, a przy tym – co niezwykle istotne - wygodę użytkowania – podkreśla Michał Kichler.
Z myślą o ekologii
Pierwszym rozwiązaniem, które nasuwa się na myśl jest sortownik na odpady – nieodłączny element każdej kuchni.
– W dzisiejszych czasach z odzyskanych dzięki segregacji surowców mogą powstawać nawet meble kuchenne, ubrania, namioty, doniczki… Dlatego zachęcamy do segregacji. Na rynku dostępnych jest wiele systemów, jak na przykład nasza Ninka, które ją ułatwiają – zachęca ekspert z firmy Häfele.
Najlepiej wybrać pojemniki dające się aranżować według bieżących potrzeb. Można znaleźć takie, w których każdy element jest autonomiczny i posiada składany uchwyt. Pokrywa sortownika może służyć jako dodatkowa półka. Michał Kichler przypomina, że warto wybrać taką segregację, która daje maksimum elastyczności.
- Takim systemem jest Ninka 1dwa4. Dzięki macie z wypustkami i dedykowanymi do niej kubłami możemy dowolnie je konfigurować i ustawiać, wybierając również z kilku wysokości. Dzięki temu możemy na przykład bez problemu ominąć syfon, ustawiając pod nim niższe pojemniki – zwraca uwagę ekspert.
Sortowanie ma być oczywiście czynnością jak najprostszą. Wielkość i łatwy dostęp do pojemników to podstawa. Warto zwrócić uwagę także na sortowniki Unico od Häfele, wkładane do szuflady (np. Moovit). Dzięki temu pojemniki wysuwają się poza obrys korpusu. W zależności od szerokości szafki zmieszczą się dwa lub trzy pojemniki. Ich pojemność to 6 litrów lub 15 litrów.
Ekologia plus rozwiązania inteligentne
Innym przyjacielem ekologii kuchennej jest oświetlenie, które w dzisiejszych czasach jest integralnym elementem wielu mebli.
- Z myślą o ekologii powinniśmy wybierać oświetlenie LED, które będzie bez problemu działało przez wiele lat i zużywa mało prądu – wskazuje Michał Kichler. Odpowiadając na trendy i oczekiwania domowników, Häfele proponuje oświetlenie piątej generacji w postaci systemu Loox LED. - To niezawodny produkt z pięcioletnią gwarancją i wydajnymi diodami. Unikatową cechą jest możliwość sterowania światłem poprzez moduł BLE, dzięki, któremu możemy między innymi ustalić godzinę o, której oświetlenie ma się wyłączyć – wyróżnia Michał Kichler.
Takie funkcje to oczywiście ukłon w kierunku osób potrzebujących w domu technologii smart. Oczekują oni nowinek technologicznych łatwych i intuicyjnych w obsłudze, a innowacyjne systemy takie jak Mesh Connect System wychodzą im naprzeciw. Postęp technologiczny daje obecnie możliwość łączenia modułowych systemów oświetlenia meblowego z oświetleniem sufitowym, sprzętem AGD, a nawet zintegrowania go z już istniejącymi systemami np. inteligentnego zarządzania domem, systemem ochrony, ogrzewania, wentylacji itp.
- Wszystko obsługuje się przy pomocy intuicyjnej aplikacji mobilnej To świetlana przyszłość, w którą wkroczyliśmy w 2019 roku, wyznaczając kierunek dalszego rozwoju – zapowiada Michał Kichler.
System oświetlenia piątej generacji Loox LED 5 to również odpowiedź na wyraźnie zauważalny wzrost zainteresowania oświetleniem meblarskim. Oświetlenie stało się nie tylko ważnym aspektem w kontekście funkcjonalności, ekonomii i smart, ale także głównym tematem w dyskusji o wzornictwie. To właśnie dlatego zajmuje coraz ważniejsze miejsce w katalogach producentów takich jak Häfele. Producenci systemów meblowych zdają sobie sprawę z konieczności sprostania wymogom użytkowników i wymogom rynkowym, które zmieniają się wraz z dynamicznym postępem technologicznym. Aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby klientów, wprowadzamy nowe rozwiązania, które wpisują się w obowiązujące trendy.