Le Corbusier, architekt i projektant szwajcarsko-francuskiego pochodzenia i jeden z pionierów nowoczesnej architektury, powiedział, że kolor ma równie wielką moc, jak sam plan budynku lub jego fizyczna część. Skąd ta moc?
Jak wpływa na nas kolor?
Odczucia, jakie niosą ze sobą kolory, są niezwykle ważne przy projektowaniu przestrzeni wspierającej określony klimat lub funkcję. W ciągu ostatnich 100 lat pojawiło się wiele danych empirycznych i opracowań naukowych, potwierdzających, że budynki odgrywają ważną rolę w zachowaniu ludzi, zwłaszcza jeśli chodzi o zmysłową percepcję kolorów. Kolory przekazują wizualnie informacje do naszego organizmu – na przykład kolor czerwony zwiększa nasze tętno, a niebieski zmniejsza je. Kolor działa zarówno na naszą fizjologię, jak i psychikę, może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, wyzwalając reakcje determinujące zachowanie. Dotyczy to również kolorowego sufitu.
Zdjęcie: Hotel des deux Girafes i restauracja Bellay, Paryż
Wielobarwny wystrój wnętrza jako uniwersalny język komunikacji
Dlatego nie możemy zapomnieć o ważnej roli koloru w naszym życiu? Istnieją pewne barwy, których znaczenie pozostaje jednoznaczne i uniwersalne. Na przykład kolor niebieski kojarzy się nam na ogół z niebem, żółty — ze słońcem, a czerwony — z krwią. Każdy z nas ma także ściśle określone skojarzenia z konkretnymi dziełami sztuki czy choćby ważnymi zdjęciami. Podobnie u wielu z nas poszczególne kolory są w stanie wywoływać emocje, uczucia, a nawet wspomnienia. To właśnie dowodzi, jak dużą moc mają kolory jako kanał komunikacji.
Jaki koloru sufitu wybrać?
Dobór kolorów często pozostawia się na sam koniec procesu projektowania, usuwając go na margines. Jest to raczej niefortunne podejście, ponieważ wybór odpowiednich kolorów jest w stanie zwieńczyć doskonałe połączenie funkcjonalności i efektu. I choć zadanie to bywa trudne, praca z paletą kolorów może pomóc w doborze odpowiedniej kolorystyki do realizowanego celu. Doskonały przykład stanowią czarne płyty, które pozornie mogą wydawać się nieprzyjazne, a czasem nawet przytłaczające, jednak mogą też doskonale sprawdzić się jako nowoczesne i modne rozwiązanie. Wszystko zależy od środowiska, w którym się znajdą, a efekt, czyli doskonale zaprojektowana przestrzeń, może stać się prawdziwym dziełem sztuki.
Własne dzieło sztuki
Le Corbusier powiedział: „Kolor jest… niezwykle skutecznym narzędziem wyzwalającym. Kolor jest czynnikiem naszego istnienia”. Przyjrzyjmy się zatem cechom kilku ciekawych kolorów oraz temu, jaki efekt jesteśmy w stanie uzyskać, gdy zastosujemy je do stworzenia nowoczesnego i kolorowego sufitu. Unikalną przestrzeń możemy stworzyć zgodnie z własnymi potrzebami i odczuciami, wykorzystując na przykład rozwiązania Rockfon Color-All.
Pomarańczowy
Atmosfera: w przeciwieństwie do koloru czerwonego, pomarańczowy nie ma licznych negatywnych odcieni. Tworzy atmosferę podekscytowania lub inspiracji, która wymaga skupienia się — bez zbędnej natarczywości. Pomarańczowy to kolor gościny i przyjazny, który wbrew pozorom nie jest zbyt przytłaczający.
Zastosowany na suficie: przykuwa uwagę lub wywołuje podekscytowanie.
Zdjęcie: Restauracja dla zawodników Roland Garros, Paryż — Rockfon® Mono® Acoustic
Żółty
Zdjęcie: SDU Det Teknologiske fakultet, Odense
Atmosfera: Radosna i jasna — żółty jest często uważany za najszczęśliwszy ze wszystkich kolorów. Jaśniejsze odcienie żółci, często kojarzone ze słońcem, dają uczucie spokoju, podczas gdy ciemniejsze mogą być postrzegane jako bardziej tradycyjne.
Zastosowany na suficie: daje jasny blask, pobudza myślenie.
Niebieski
Atmosfera: „Spokój” wydaje się tu właściwym określeniem. Kolor niebieski może obniżyć zarówno ciśnienie krwi, jak i liczbę uderzeń serca na minutę. Jaśniejsze odcienie niebieskiego mogą być bardzo energetyzujące i przyjazne, a ciemniejsze mają tendencję do wyrażania siły.
Zastosowany na suficie: tworzy chłodny, uduchowiający lub wyniosły klimat.
Zdjęcie: Rabobank, Heinenoord, Holandia — Rockfon Color-all, A-edge
Szary
Atmosfera: Kolor szary kojarzy się ze spokojem i wyrafinowaniem, dzięki czemu jest w stanie wywołać pozytywny nastrój oraz uczucie spokoju i neutralności. Jasne szarości są świetnym zamiennikiem bieli, a ciemne — świetnie sprawdzają się jako alternatywa dla czerni. Mimo że kolor szary postrzegamy często jako tradycyjny lub nawet konserwatywny, może on równie dobrze zyskać cechy przyjazności i nowoczesności.
Zastosowany na suficie: jest wyrafinowany i wyróżniający się.
Zdjęcie: Szkoła Kalvebod Fælled Skole — Rockfon Mono Acoustic, Grey oraz Color-all, X-edge