Od 1 stycznia 2021 roku zaczną obowiązywać nowe, bardziej wymagające przepisy dotyczące ochrony termicznej budynków. Oznacza to, że w nowobudowanych domach wskaźnik EP - zapotrzebowania na energię nieodnawialną, potrzebną m.in. do ogrzewania budynku, musi być niższy niż obecnie. W praktyce oznacza to dla użytkowników niższe koszty utrzymania komfortu cieplnego, jeśli termoizolacja będzie wykonana materiałami o wysokiej sprawności: rekomendowany grafitowy styropian.
Styropian z linii TERMONIUM
fot. Termo Organika
Polskie prawodawstwo związane z energooszczędnością w budownictwie sukcesywnie wprowadza europejskie standardy dążące do ograniczenia zużycia energii podczas codziennej eksploatacji domów. Nadrzędnym celem wprowadzanych zmian jest ochrona środowiska naturalnego, ale warto pamiętać, że w dłuższej perspektywie nowe rozwiązania są również bardzo opłacalne dla inwestorów oraz mieszkańców, którzy będą żyć w zdrowych wnętrzach i przy mniejszych kosztach ich utrzymania.
Obecnie, budynki jednorodzinne nie mogą zużywać więcej niż 95 kWh/m2 rocznie, wielorodzinne nie więcej niż 85 kWh/m2. Od nowego roku dom jednorodzinny będzie mógł zużywać maksymalnie 70 kWh/m2, a wielorodzinny 65 kWh/m2 w ciągu roku. Naturalnie więc zostanie również obniżony współczynnik przenikania ciepła, który ma znacząco zwiększyć energooszczędność obiektu. Dla ścian ma on wynosić 0,20 W/m2K, a dla dachów 0,15 W/m2K. Specjaliści potwierdzają, że wprowadzone zmiany doprowadzą do redukcji zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie budynków, a to w oczywisty sposób wpłynie na zwiększenie komfortu cieplnego użytkowników, którzy zapłacą niższe rachunki za ogrzewanie.
Przy zastosowaniu wysokiej jakości grafitowych styropianów nowe wymagania nie spowodują znacznego wzrostu grubości materiału. W zdecydowanej większości realizacji domów, których ściany zostały zbudowane, np. z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej o grubości bloczka 24 cm, spełnienie minimalnych wymagań dla budynków zostanie zapewnione przy zastosowaniu styropianu grafitowego o grubości 15 cm. Należy podkreślić, że są to minimalne wymagania, które trzeba spełnić, a optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie ocieplenia o grubości 20 cm.
- Ceny styropianu grafitowego są obecnie porównywalne do ceny zwykłych styropianów, natomiast parametry są znacznie lepsze i ich zastosowanie pozwala o wiele łatwiej osiągnąć wprowadzane przepisy zaostrzające ochronę cieplną budynków. - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki - Przykładowo płyty styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o współczynniku λ=0,031W/mK i grubości 20 cm, co jest standardem ocieplania ścian budynków energooszczędnych, będą izolować budynek tak jak zwykły biały styropian o grubości 27 cm.
Nowe wymagania wdrażają postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE
w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z nią, państwa członkowskie zapewniają, że od 31 grudnia 2020 roku wszystkie nowe budynki będą energooszczędne, o niemal zerowym zużyciu energii.