Łączenie kolorów na ścianach – poradnik
Kolory mają moc! Nie tylko wpływają na aranżację we wnętrzach, ale i na samopoczucie osób, które w nich przebywają. Łączenie kolorów ścian to doskonała zabawa, ale i wyzwanie. Jak połączyć różne odcienie, aby stworzyć efektowne oraz estetyczne pomieszczenie, a jednocześnie sprawić, aby było przytulne i sprzyjało odpoczynkowi?
Największą popularnością w kolorach ścian niezmiennie cieszy się biel. To rozwiązanie ponadczasowe, umożliwiające praktycznie każdą aranżację, zabawę formami i stylami, ale zbyt duże ilości bieli mogą sprawić, że pomieszczenie stanie się mdłe i bez wyrazu. Wtedy z pomocą przychodzą inne barwy, które ożywią wystrój i sprawią, że przebywanie w pomieszczeniu będzie oddziaływało na nas pozytywnie. Jak przeprowadzić łączenie kolorów na ścianach i jakie odcienie tworzą najlepsze zestawienia?
Kontrast kontrolowany
Biel to doskonała baza dla kolorystycznych kontrastów. Jednym z najczęściej stosowanych połączeń jest biel i szarość lub biel i czerń. To bardzo dominujące odcienie, dlatego kiedy zdecydujemy się na malowanie ścian w takich barwach warto postawić na… umiar. Zastosujmy szary, grafitowy lub czarny na jednej ścianie, we wnęce lub na fragmencie przegrody, np. w formie pionowego pasa za sofą lub za łóżkiem. Podobny zabieg możemy zastosować łącząc biel z innymi kolorami zarówno subtelnymi pastelami, jak i intensywnymi odcieniami. Łączenie kolorów ścian powinniśmy uzależnić od rodzaju pomieszczenia. W sypialni lepiej sprawdzi się butelkowa zieleń czy granat, a w pokoju dziecięcym pudrowy róż lub żółty z szarością. Pokój dzienny pozwala na wykorzystanie bardziej wyrazistych kolorów, takich jak: czerwień, pomarańcz czy zieleń, ale w przygaszonych wersjach. Unikajmy w pomieszczeniach odcieni jaskrawych i neonowych, bo mogą nie tylko męczyć nasz wzrok, ale także zaburzać całą aranżację wnętrza.
Jeden kolor, różna tonacja
Inny sposób na łączenie kolorów ścian to zastosowanie różnych odcieni tego samego koloru. Jasny szary i grafit, pudrowy róż i magenta, beż i brąz, seledynowy i butelkowa zieleń – takich przykładów można mnożyć wiele. Chodzi o to, aby malowanie ścian przeprowadzić tak, aby połączyć jeden kolor w dwóch, a nawet trzech odcieniach. Ciemniejsze barwy mogą podkreślać charakterystyczne miejsca w pomieszczeniu – ścianę za łóżkiem w sypialni, za sofą lub za telewizorem w salonie czy w części jadalnej w kuchni. Takie zestawienia kolorystyczne to doskonały sposób na wydzielanie stref w pomieszczeniu, wprowadzenie ciekawego urozmaicenia i naturalną dekorację. Należy jednak pamiętać, że łączenie kolorów na ścianach powinno iść w parze z umiarem w przypadku pozostałych elementów wyposażenia zarówno pod względem barwy, jak i wzorów oraz formy. Stawiajmy na proste, minimalistyczne meble w jednym z odcieni zastosowanych na ścianach lub neutralnym beżu. Ograniczmy liczbę dekoracji i ozdób na rzecz tekstyliów, które tworzą klimat we wnętrzu, a jednocześnie go nie przytłaczają.
Wiele kolorów, jedna grupa
Malowanie ścian to jeden z najważniejszych etapów aranżacji wnętrz, bo to właśnie ściany tworzą bazę pod kolejne elementy wyposażenia. Dobierając kolory dla ścian musimy więc pamiętać o podstawowych zasadach doboru barw. Czy łączenie kolorów na ścianach to tylko kontrasty i kilka tonacji jednego koloru? Oczywiście nie! Barwy możemy łączyć także między sobą, ale warto trzymać się ustalonej palety, dzięki czemu te połączenia będą spójne i przebywanie w tych wnętrzach będzie przyjemniejsze. Nikt nie chce spać w sypialni czy spędzać wolnego czasu w pokoju dziennym, w których po spędzeniu kilku godzin czujemy się zmęczeni i przebodźcowani. Jak w praktyce wyglądają takie palety kolorystyczne? To zestawienia, które łączą się ze sobą naturalnie: mogą to być kolory ziemi (brązy, beże, zielenie i szarości), pastele (pudrowy róż, baby blue, liliowy), kolory nieba (od szarości, przez błękity, aż po granaty). Przy tworzeniu palety pasujących do siebie barw warto skorzystać z gotowych inspiracji, własnych upodobań oraz aktualnych trendów, co pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie. Powstaną z tego połączenia wyjątkowe i indywidualnie dopasowane do mieszkańców.
Łączenie kolorów na ścianach jest bardzo istotne dla aranżacji całego pomieszczenia. Dobór odpowiedniej kolorystyki ułatwi tworzenie wystroju i sprawi, że każdy kolejny elementy wyposażenia w naturalny sposób wkomponuje się we wnętrze.