Instalacja automatyki mieszkaniowej w nieruchomościach wakacyjnych jest działaniem przyszłościowym. Tego typu rozwiązania są bowiem coraz częściej oczekiwane przez nabywców, świadczą o wysokim standardzie, a nade wszystko gwarantują komfortowy i bezpieczny wypoczynek. Dlatego – zdaniem Ewy Zięciak, właścicielki luksusowych apartamentowców Sea & Lake – inwestycja premium powinna być wyposażona w inteligentny system zarządzania.
Automatyka mieszkaniowa, „smart home”, Home Management System – różne określenia, ale sens ten sam. Chodzi o inteligentny, zintegrowany, zdalny system zarządzania systemami i urządzeniami w domu lub w mieszkaniu, składający się z zaawansowanych technologicznie czujników, detektorów i instalacji. Czym to rozwiązanie jest dla osób, które z niego korzystają? Przede wszystkim podnosi ono komfort i bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości. Ponadto w epoce automatyzacji inteligentne zarządzanie apartamentem jest dla inwestorów – coraz częściej – oczywistym udogodnieniem.
Apartament przyszłości
Co decyduje o prestiżu inwestycji budowlanej? O statusie nieruchomości przesądza przede wszystkim jej adres, czyli unikalna, poszukiwana lokalizacja oraz naturalne otoczenie. Ważne są również standard wykończenia, a także wyposażenie w najnowsze technologiczne rozwiązania – a dokładnie w zintegrowane systemy i sprzęty obsługiwane z poziomu mobilnych aplikacji, które stają się coraz popularniejsze. Rynek inteligentnych domów i inteligentnych urządzeń ciągle rośnie. Z danych Statista Digital Market Outlook – jak podaje portal crn.pl – wynika, że globalne przychody ze sprzedaży rozwiązań „smart home” wzrosną z 80 mld dol. w 2019 r. do 195,3 mld dol. w roku 2025.
Inwestorzy na co dzień często korzystają z zaawansowanych technologicznie systemów elektronicznej automatyki mieszkaniowej. Dlatego luksusowy apartament powinien posiadać dedykowany HMS, zapewniający udogodnienia, których oczekują i na które zwracają uwagę klienci wynajmujący nieruchomości premium – dodaje Ewa Zięciak, właścicielka luksusowych apartamentowców Sea & Lake.
Inteligentny apartament – czyli jaki?
Zakres funkcjonalności kryjących się pod tym pojęciem jest szeroki. Można przyjąć, że włączniki światła uruchamiane z poziomu aplikacji już są rozwiązaniem z kategorii „smart home”. Jednak w segmencie premium lista udogodnień jest znacznie dłuższa. Zastosowane technologie mają też bardziej systemowy charakter i zazwyczaj tworzą zintegrowaną całość.
W inteligentnym apartamencie nie wstając z łóżka możemy rozsunąć rankiem zasłony, fot. materiał prasowe Sea & Lake
Systemy inteligentnego zarządzania umożliwiają zdalne sterowanie sprzętami, ale także pozwalają na automatyczne zarządzanie ogrzewaniem czy wentylacją. Rozsuwanie zasłon bez wstawania z łóżka? Włączenie klimatyzacji w pokoju na pół godziny przed planowanym powrotem? W inteligentnym apartamencie takie i inne czynności wykonuje za nas automatyka, a odpoczynek i praca stają się mimowolnie prostsze, przyjemniejsze i wygodniejsze – wyjaśnia Ewa Zięciak.
Jakich jeszcze udogodnień możemy oczekiwać w takim miejscu? Przy pomocy specjalnego panelu ściennego z wnętrza apartamentu albo – coraz częściej – przy pomocy aplikacji mobilnej zainstalowanej na dowolnym urządzeniu (tablecie, iPhonie, smartfonie) możemy w nim między innymi sterować: nagłośnieniem, oświetleniem, zasłonami i firankami, ogrzewaniem podłogowym oraz klimatyzacją, a także włącznikiem głównym prądu i wszystkimi sprzętami podłączonymi do kontaktów.
W praktyce oznacza to, że zdalnie, na przykład 30 minut przed powrotem ze spaceru, uruchomimy ogrzewanie lub – w zależności od pogody – klimatyzację i zanim otworzymy drzwi, w pomieszczeniach będzie już przyjemnie ciepło lub chłodno. Natomiast gdy będziemy na miejscu, nie ruszając się z kanapy lub nie opuszczając jacuzzi na tarasie, wygasimy światło i włączymy muzykę. Nie wstając z łóżka rozsuniemy rankiem zasłony. Możliwość zdalnego sterowania piekarnikiem pozwoli nam z wyprzedzeniem podgrzać jedzenie, a kontrola głównego włącznika prądu sprawi, że nie będziemy się martwili, czy zostawiliśmy włączony telewizor, żelazko lub ekspres do kawy.
Użytecznym rozwiązaniem jest też system inteligentnych drzwi balkonowych. Są one połączone z klimatyzacją i gdy dłuższą chwilę pozostają otwarte, klimatyzator przestaje pracować. Dzięki temu schładzanie pomieszczeń jest efektywniejsze. Innym ciekawym udogodnieniem jest inteligentna toaleta myjąca, która pozwala zadbać o higienę osobistą i zapewnia dobre samopoczucie.
Czy warto inwestować w takie nowinki technologiczne? Zdecydowanie tak, ponieważ wszystkie wymienione elementy automatyki mieszkaniowej nie tylko powoli stają się częścią naszego życia, ale również coraz częściej są oczekiwane przez klientów wynajmujących nieruchomości premium. Z tego względu rozwiązania typu „smart home”, które gwarantują komfort, wygodę i bezpieczeństwo, stają się obowiązkowym elementem wyposażenia apartamentów (ang. upper-middle) oraz apartamentów luksusowych (ang. high-end).