Przestrzeń pod dachem daje spore możliwości aranżacyjne. W urządzaniu poddasza musimy jednak uwzględnić specyficzne cechy wnętrza, które wymagają przemyślanych rozwiązań, chociażby w kwestii izolacji termicznej czy oświetlenia. Sprawdź nasze wskazówki!
1. Wrażenie przestrzeni
Konstrukcje poddaszy bywają zdradliwe i mogą utrudniać uzyskanie wrażenia przestronności, zwłaszcza, kiedy są niskie i mają dużo skosów. Jak sobie z nimi poradzić?
Przede wszystkim należy wybierać jasne kolory, nie dzielić tej powierzchni zbyt dużą liczbą ścianek, stawiać na proste formy i dobrze oświetlić wnętrze.
2. Światło
Naturalne światło na poddaszu mogą zapewnić okna w ścianach szczytowych, okna połaciowe, a także lukarny. Niestety przestrzeń pod skosami zwykle jest zacieniona, niezależnie od liczby i wielkości okien dachowych. Dlatego należy dobrze zaplanować oświetlenie górne oraz dodatkowe lampy. Z kolei rano może dokuczać nam zbyt duża ilość dziennego światła. Konieczne jest zaciemnienie okien dachowych roletami wewnętrznymi lub zewnętrznymi, aby można było pozwolić sobie na dłuższy sen. Rolety pozwalają też uniknąć nadmiernego nagrzewania pomieszczenia promieniami słonecznymi w ciągu dnia.
3. Zagospodarowanie skosów
Skosy nadają wyjątkowy charakter wnętrzu, ale nie oszukujmy się - nie są zbyt praktyczne.
Im niższe poddasze, tym trudniej będzie nam funkcjonalnie zagospodarować jego przestrzeń. Rozwiązaniem będą meble modułowe lub wykonane na wymiar, które dopasujemy do kształtu pomieszczenia. Pod skosami można zaplanować szafki i regały, a w głębszych wnękach garderobę lub schowek gospodarczy. Łóżko należy umieścić w możliwie jak najwyższym miejscu.
4. Wykorzystanie atutów wnętrza
Tworząc aranżację poddasza warto wykorzystać jego atuty wynikające z konstrukcji. Może to być wyeksponowanie więźby dachowej. Wystarczy pomalować belki farbą do drewna w naturalnym odcieniu, która wyróżni je na tle ścian i dobrać mebel w podobnej kolorystyce.
Wyjątkowy klimat poddaszom nadają też lukarny, czyli nadbudówki na dachu, w których pionowo osadzone są okna. Lukarna może być ciekawym pomysłem na wyeksponowanie miejsca wypoczynku.
5. Skuteczna izolacja termiczna
Przy urządzaniu poddasza warto starannie zadbać o odpowiednią izolację termiczną. Inaczej latem czeka nas duży dyskomfort związany z upałami, a zimą chłód, spore straty ciepła i ogromne rachunki za ogrzewanie. Tu z pomocą przychodzą dwie najpopularniejsze technologie: piana pur i wełna mineralna.
– Pianka pur ma tę zaletę, że skutecznie izoluje nie tylko zimą, ale również latem – powiedział Dawid Sibilak, dyrektor rozwoju Asteco, dostawcy pian nowej generacji. – Chroni nasz dom przed upałami, pozwalając jednocześnie zaoszczędzić na klimatyzacji. Dlatego skuteczne ocieplenie to nie tylko prezent dla nas, ale także dla środowiska. Im mniej zużywamy prądu, tym mniejszy ślad węglowy fundujemy naszej planecie.