Szkło we wnętrzach wprowadza do domów jasność i porządek. Szklane ścianki działowe pozwalają podzielić przestrzeń, jednocześnie nie zmniejszając jej optycznie. Bogata oferta kolorystyczna oraz funkcjonalność szkła sprawiają, że możliwości jego zastosowania są praktycznie nieograniczone.
W zielonym stylu
Trendy w urządzaniu wnętrz zmieniają się z sezonu na sezon, ale minimalizm cały czas jest modny. Za to z roku na rok rośnie ilość rozwiązań pozwalających na stworzenie ogrodu we wnętrzu własnego mieszkania, więc nie musimy martwić się brakiem balkonu, bo równie dobrze sprawdzą się salon czy kuchnia. Aby tworzące go rośliny rozwijały się prawidłowo, niezbędne jest zapewnienie im odpowiednich warunków – tutaj również dużą rolę gra szkło, które wpływa na dostęp do słońca oraz regulację temperatury we wnętrzu.
W ostatnich latach szklane elementy aranżacji wnętrz zyskują na popularności. Różnorodność wzorów i kolorów, możliwość łączenia ze wszystkimi niemal materiałami, takimi jak metal czy drewno, a przy tym bezpieczeństwo użytkowania umożliwiają projektantom realizację nawet najbardziej awangardowych pomysłów. Nic dziwnego, że uniwersalne i niezwykle plastyczne szkło stało się ulubionym materiałem wykończeniowym zarówno dla architektów wnętrz, jak i projektantów mebli.
Ładne i bezpieczne
W zależności od koncepcji projektantów, szkło może stać się głównym elementem wystroju pomieszczeń jak i dodatkowym elementem podkreślającym charakter całości.
W zależności od potrzeb klienta odpowiednio dobrane produkty szklane pozwalają nam na zachowanie prywatności bez ograniczania dostępu światła dziennego. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o kwestiach bezpieczeństwa związanych z doborem szkła – mówi Iwona Konarska, Product Manager Pilkington IGP, w kolejnym odcinku podcastu „Natchnieni Szkłem”.
Estetyka i ciekawy design to jedna sprawa, ale równie ważne są kwestie bezpieczeństwa i komfortu. Dobierając odpowiednie przeszklenia do mieszkania, należy zwrócić uwagę na sposób wykonania. Szkło powinno być hartowane, a w przypadku użycia w balustradach dodatkowo laminowane oraz odpowiednio oszlifowane.
Hartowanie zwiększa wytrzymałość na działanie zewnętrznych czynników oraz uderzenia, z kolei laminowanie zabezpiecza przed powstawaniem odłamków w wypadku pęknięcia. Jeśli dojdzie do mechanicznego uszkodzenia szkła, fragmenty pozostaną przyklejone do specjalnej folii.
Przede wszystkim funkcjonalność
Przeszklenia pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim użytkową i pod tym względem powinny spełniać najwyższe normy. Jednym z ich najważniejszych zadań jest zapewnienie odpowiedniej ilości naturalnego światła – jest ono nam niezbędnie do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, zaś roślinom do właściwego rozwoju. Światło potrafi też wydobyć walory estetyczne niektórych przedmiotów oraz kolorów.
Ciekawym sposobem na aranżację mieszkania za pomocą szkła jest podzielenie go na mniejsze części mniej lub bardziej transparentnymi taflami. W ten sposób możemy uzyskać dodatkowe pomieszczenia bez optycznego zmniejszenia dostępnej przestrzeni. Użycie różnokolorowych przeszkleń sprawi, że wnętrze nabierze barw i życia.
Przykładem szkła, które można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jest Pilkington Optiwhite™. Jest to superbezbarwne szkło o obniżonej zawartości żelaza, co zapewnia przepuszczalność światła na poziomie 92% w wypadku szkła o grubości 2 mm i 90% w szkle 19 mm. Można z niego tworzyć ściany działowe, drzwi i okna, ale także stosować w kuchniach i łazienkach. Neutralny wygląd sprawia, że dopasuje się ono do każdego stylu wystroju.