Stoły mogą mieć różne zastosowanie. Dlatego tak ważne jest, aby stół w salonie, jadalni lub kuchni spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Na co zwrócić uwagę?
Stoły - najczęstsze przeznaczenie
Jak pokazuje praktyka - stół stanowi często centrum naszych aktywności. Przy nim jemy posiłki, relaksujemy się, uczymy, a nawet pracujemy. Mimo dużej uniwersalności, producenci stołów projektują modele, które są przeznaczone do konkretnych pomieszczeń. Jakich?
Stoły kuchenne powstają z uwzględnieniem trudnych, roboczych warunków panujących w kuchni. Kontakt z wilgocią, temperaturą i przyborami kuchennymi nie są problemem dla stołów kuchennych. Z kolei stoły do jadalni zapewniają wygodne posiłki w gronie rodziny lub przyjaciół. Służą na co dzień, ale też świetnie sprawdzają się podczas niewielkich przyjęć. I wreszcie stoły do salonu - prawdziwa ozdoba domu. Muszą być trwałe, ale powinny też robić wrażenie, bo będą przykuwały uwagę naszych gości.
Stoły - funkcja i innowacje
Klienci szukają mebli praktycznych, o ciekawych rozwiązaniach, dlatego producenci stołów proponują innowacje, poszerzające funkcjonalność. Jakie są najważniejsze?
Stoły rozkładane, które można powiększyć w razie konieczności. Mamy niespodziewanych gości lub planujemy okolicznościowy obiad? Stoły rozkładane uratują sytuację, bo w razie potrzeby potrafią zapewnić sporo miejsca do serwowania. Ich przeciwieństwo - stoły nierozkładane urzekają zwartą bryłą. Są niezwykle stabilne i odznaczają się przemyślaną formą.
Oryginalne stoły z funkcją bilarda to stosunkowo nowe rozwiązanie. Stoły te mogą być wyposażone w specjalny nakładany blat jadalny. W innym wariancie mamy do dyspozycji obrotowy blat - z jednej strony blat jadalny, z drugiej strony - płyta grająca do bilarda.
Stoły - trwałe i materiały
O trwałości i estetyce stołów decydują materiały. Od lat największą popularnością cieszą się stoły drewniane, z drewna preparowanego, jak i litego. Stoły z drewna klasy premium z wiekiem nabierają głębszego koloru i nie tracą na wartości. Do łask wracają też stoły metalowe, głównie za sprawą mebli industrialnych, loftowych. Zestawienie drewnianego blatu i metalu nawiązuje do wyposażenia dawnych fabryk, warsztatów i magazynów. Prezentują się szczególnie atrakcyjnie na tle ceglanych lub betonowych ścian.
Stoły fornirowane znajdują zastosowanie w różnych pomieszczeniach, od jadalni, przez kuchnię, do salonu. Fornirowanie polega na nałożeniu cienkiej warstwy prefabrykowanego drewna na konstrukcję z płyty lub drewna. Warto wspomnieć jeszcze stoły szklane. Trafiają one do wnętrz, które potrzebują rozjaśnienia i przestrzeni.
Stoły - najpopularniejsze style
Poszukując idealnych stołów do naszych domów, powinniśmy zwrócić uwagę na cechy dominującego stylu. Wymieniliśmy już stoły industrialne - loftowe, które są sprzedażowym przebojem ostatnich lat. Dla miłośników bardziej tradycyjnego wystroju odpowiednie będą stoły klasyczne, które dodają pomieszczeniom elegancji, dzięki bardziej wyszukanej formie i szlachetnym materiałom. Prostota formy i regularność linii to cechy mebli nowoczesnych. Stoły nowoczesne odznaczają się minimalizmem, który pozwala skupić uwagę na zastosowanych materiałach.
Stoły i ich bryła
W zależności od wielkości i kształtu pomieszczenia, powinniśmy dobrać do niego stoły o różnych kształtach. Najczęściej spotykane są stoły prostokątne, które łatwo ustawić w kuchniach, jadalniach i salonach o różnej powierzchni. Natomiast stoły kwadratowe rekomendowane są do pomieszczeń o regularnych kształtach. Kwadrat zapewnia każdemu siedzącemu taką samą przestrzeń. Z kolei stoły okrągłe sprzyjają kontaktom towarzyskim, różnią się wielkością, ale przeważnie są przeznaczone dla kilku osób.
Stoły i krzesła - czyli zestawy i dlaczego
Samodzielne dobieranie mebli jednolitych stylistycznie, może być długotrwałe i kosztowne. Lepszym rozwiązaniem jest wybór zestawów np. stoły i krzesła w tym samym stylu. Uzyskujemy efekt spójności kolorystycznej i materiałowej. Zestawy mebli z tej samej kolekcji są również dopasowane pod względem ergonomii.