Magdalena Matusik, Adventure Media
O tym majestatycznym elemencie wyposażenia domu słyszał każdy. Pięknie skonstruowany, dopieszczony ceramiką i pięknymi wzorami kafli. Przygotowane na nim dania cechuje głębia smaku i aromatu. O kim mowa? O kuchennym piecu kaflowym, który znalazł swoje zastosowanie w nowoczesnej letniej kuchni zbudowanej z miłości do gotowania oraz spędzania wspólnie czasu.
Tradycja pieca kaflowego sięga XVIII wieku. Wówczas pierwsze jego egzemplarze pojawiły się w niemieckich domach. Początkowo spalały wyłącznie drewno. Jednak w miarę upływu czasu dużą popularnością zaczął cieszyć się węgiel, stosowany głównie w miastach. Kuchenne piece kaflowe to z kolei wspomnienie wiejskiego domu babci, pysznych dań i chleba z czosnkiem. Ta podróż do przeszłości odbyła się w małym Kietrzu, z którym w szkolnych latach związana była polska noblistka Olga Tokarczuk. Wnętrzu letniej kuchni uroku dodaje dębowa podłoga ułożona w jodełkę.
Letnia kuchnia jak powrót do dzieciństwa
Swoje korzenie ma w tradycji staropolskiej, a dokładniej w polskiej wsi. To tam pracujący w polu i nie tylko mogli odpoczywać i posilać się po ciężkim dniu, bez wchodzenia do domów (często w ubrudzonych ubraniach). Letnia kuchnia to obecnie coraz popularniejszy element domów (może być wolnostojąca), w którym można spędzać wspólnie czas, częściowo na świeżym powietrzu, z możliwością przygotowywania posiłków. Letnia kuchnia często jest zaprojektowana tak, aby harmonijnie wpisywać się w otaczające środowisko. Przy jej powstawaniu przygotowuje się naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, bambus czy rattan, które pasują do krajobrazu i tworzą przyjemną atmosferę. Dodatkowo, twórcy starają się wykorzystać otaczającą naturę, zapewniając widoki na ogród, basen lub piękne krajobrazy.
Istotnym elementem letniej kuchni jest drewno. To ono nadaje klimatu i jest wytrzymałe. Dębowa podłoga jest więc silnym oparciem dla wszelkich aktywności użytkowników letniej kuchni
- W takim miejscu, jakim jest letnia kuchnia drewno to podstawa. Takie miejsce jest połączone z naturą i otoczeniem, dlatego idealnym rozwiązaniem na podłodze staje się dębowy parkiet. W tym wypadku klepki ułożone zostały w jodełkę, która poprzez swoją historię scaliła się z przestrzenią zapewniając jej charakterystyczny klimat. Na chodach także zamontowane zostały drewniane deski w tym samym kolorze - wyjaśnia Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket.
Obecnie letnie kuchnie to niejako przedłużenie części domowej na świeże powietrze. W takim miejscu możemy odpocząć, spędzać wspólnie czas oraz oczywiście gotować. Zdecydowanie honorowe miejsce w tym miejscu zajmuje wyjątkowy kuchenny piec kaflowy. Ten ponadczasowy obiekt nie tylko przykuwa uwagę swoją formą, a także swego rodzaju powrotem do przeszłości. Przygotowywane na nim dania oraz wypieki są smaczne i aromatyczne. Smak chleba, mięsa czy też zupy z takiego pieca to doznanie nie do opisania. Różnicę poczuje każdy.
Kafle kochają drewno
Warto także zwrócić uwagę na aspekt wizualny pieca, a dokładnej na jego wyjątkową ceramikę. Jak powszechnie wiadomo piece kaflowe od zawsze przyciągały swoim wyglądem, a obok ozdobnych płytek w pięknych kolorach nie sposób przejść obojętnie. Jak zaznaczają przedstawiciele firmy RIWAL, która specjalizuje się w ceramice, kafle przeżywają obecnie istny renesans
- Inwestorzy coraz chętniej decydują się na umiejscowienie w swoich przestrzeniach elementów ceramicznych. Mowa nie tylko o pięknych piecach, ale także o nieco mniejszych produktach. Płytki, kafle, fusing – to wszystko coraz częściej przyciąga odbiorców, a w rezultacie upiększa ich domy. Inna sprawa to piece kaflowe. Prawdziwy symbol przeszłości kojarzony z domem babci oraz dostojnymi pomieszczeniami pałacowymi. Kominki kaflowe i piece w wielkim stylu powróciły do naszych domów i mieszkań. Kiedyś wydawały się zbyt duże, niekoniecznie ładne i niepraktyczne, dziś w nowoczesnej wersji zachwycają swym wyglądem oraz wydajnością grzania. Szeroki wybór kafli ceramicznych, z których można budować piece i kominki kaflowe sprawia, że tego rodzaju urządzenia grzewcze pasują zarówno do bardzo nowoczesnych, designerskich wnętrz, jak i rustykalnych - mówi Marta Grobelna z firmy RIWAL.
W naszych projektach wykorzystujemy różne typy kafli przygotowane zgodnie z upodobaniami i wizją klientów
- W realizacji letniej kuchni wykorzystane zostały kafle typu „kwadratela” w szkliwie białym, błyszczącym z elementami ornamentu kwiatowego oraz duże dekory kaflowe w rozmiarze 22x22 cm. Kafle kochają drewno. To połączenie jest naturalne i doskonale zgrane. Drewniana podłoga i kuchenny piec kaflowy to rozwiązanie skazane na sukces - dodaje Marta Grobelna z firmy RIWAL.