Fot. Pilkington
Aranżacja łazienki w myśl aktualnych trendów nie musi oznaczać, że wraz z ich zmianą konieczny będzie remont i wymiana wszystkich elementów wyposażenia. Trendy można adaptować w sposób przemyślany, dzięki czemu będą się sprawdzać przez lata. Eksperci radzą na co zwrócić uwagę i podpowiadają, by jakość traktować jako najważniejsze kryterium wyboru poszczególnych detali.
Szczegóły, które decydują o ogóle
Aranżacja łazienki to zadanie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się proste. Wybieramy wannę lub prysznic, kafelki na ściany oraz podłogę i voilà - gotowe! Czy na pewno? Twierdzenie, że tylko komponenty główne decydują o charakterze pomieszczenia jest błędne. Kiedy zdecydujemy o rozmieszczeniu najważniejszych elementów wyposażenia, przychodzi czas na wybór dodatków. To właśnie w nich kryje się prawdziwa magia, bo to one nadają łazience wyjątkowy charakter i osobowość. Za ich sprawą możemy wyrazić naszą kreatywność i unikalny styl, dlatego na ich dobór warto poświęcić więcej czasu.
Wybór każdego elementu dyktują zwykle osobiste gusta i upodobania, ale nie ma co kryć, że duży wpływ mają również aktualne trendy. Jeszcze do niedawna pod tym hasłem kryły się kolorystyka i wzornictwo, jednak dziś trendy dotyczą również takich aspektów jak ekologia, funkcjonalność czy nowoczesne technologie. Inspiracji dostarczają aranżacje uznanych designerów, które w ostatnim czasie często prezentują nowoczesny minimalizm lub też jedną z jego form – quiet luxury, czyli dyskretny luksus. Brak w nich krzykliwości i przepychu, stonowana kolorystyka zdaje się czerpać z natury, a rezygnacja z blasku przejawia się w matowych wykończeniach.
Fot. Deante - kolekcja Silia
Wśród aktualnych trendów na pewno warto wymienić metaliczne dodatki. Już kilka lat temu zastąpiły wszelkie plastykowe tworzywa i wszystko wskazuje na to, że nieprędko zostaną wyparte przez coś innego. Ich niewątpliwą zaletą jest dostępność w różnej kolorystyce i wykończeniu, co stwarza ogromną swobodę aranżacyjną, choć w przypadku tego ostatniego daje się zaobserwować wiodącą tendencję.
- Szczotkowana stal rzeczywiście zyskała ostatnimi czasy na popularności. Kolor armatury sanitarnej zdaje się miej znaczący niż wykończenie. Matowe baterie czy inne elementy z takim wykończeniem są niewątpliwie bardzo efektowne i mają swoistą zaletę użytkową. O wiele łatwiej utrzymać je w czystości, niż błyszczące elementy, na których widać każdą zaschnięta kroplę czy odcisk palca – przekonuje Magdalena Paszkowska, Product Manager Deante.
Do innych gorących trendów można zaliczyć lustra z podświetleniem w zakresie 360 stopni, umywalki i wanny w organicznych kształtach czy naturalne materiały, takie jak granit. Bardzo popularne stały się również łazienki z czarnymi dodatkami, które mają przedziwną moc dodawania sznytu nawet na małej przestrzeni. Swego rodzaju trendem jest również polski design, po który coraz chętniej sięgają świadomi konsumenci, którzy z jednej strony chcą wspierać rodzime firmy, a z drugiej – zorientowali się już, jak wiele ma on do zaoferowania.
Aranżacja według projektu pracowni architektonicznej Kubieniec + Długosz
Poszukiwania poszczególnych elementów wyposażenia łazienki niesie ze sobą ryzyko pomieszania stylów. Nawet jeśli wiemy jaki trend ma zdefiniować jej charakter, szybko może okazać się, że kolor wieszaka na ręczniki jest wyraźnie inny od koloru półki ściennej, mimo, że obie te rzeczy w katalogu określone były mianem „złoty”.
- Zanim zdecydujemy się na pierwsze zakupy, warto sięgnąć po elementy jednej komplementarnej kolekcji. Dla przykładu - kolekcja Silia składa się aż ze 178 elementów, w różnych wersjach kolorystycznych i rodzajach wykończenia, przede wszystkim matowego, które ostatnio jest tak rozchwytywane. Korzystanie z tak bogatego zbioru to dla osób, które nie mają zmysłu dekoratora, gwarancja spójności stylu, a dla osób, których żywiołem jest aranżowanie wnętrz – biblioteka zasobów i inspiracji – mówi Magdalena Paszkowska.
Szkło w nieoczywistym wydaniu
Trudno sobie wyobrazić łazienkę bez szkła, czy to w postaci lustra czy kabiny prysznicowej. Warto jednak wiedzieć, że jest to bardzo plastyczny materiał, który może wynieść aranżację łazienki na wyższy poziom. W dzisiejszych czasach szkło nie jest już tylko przezroczystą taflą, która zabezpiecza łazienkę przed zachlapaniem wodą. Może być barwione w masie, mieć różną grubość, rozmaitą funkcjonalność i odpowiadać na dowolne potrzeby aranżacyjne. Przeszklenia w łazienkach, podobnie jak w każdych innych wnętrzach, mogą dodać przestrzeni, lekkości i elegancji, ale też swego rodzaju ekstrawagancji, zwłaszcza gdy stosowane są w nieoczywistej formie.
Poszukując najnowszych szklanych trendów napotykamy luksfery, które wracają do łask udowadniając, że idealnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. Innym są kolorowe przeszklenia w postaci ścianek działowych, kabin prysznicowych i wszelkiego rodzaju dodatków. Prawdziwym hitem są panele ścienne z personalizowanymi zdjęciami lub grafikami, które stanowią alternatywę dla kafelków. Mogą mieć dowolną wielkość i kolorystykę, więc jest to trend elastyczny, który można swobodnie personalizować. Warto jednak mieć świadomość, że estetyka szkła, niezależnie od jego formy, może ucierpieć z powodu panującej w łazience wilgoci.
Oczywistym celem stosowania trendów aranżacyjnych jest piękna łazienka, która cieszy oko i oferuje funkcjonalność. Jednak korozja szkła, która z czasem może pojawić się na tafli, wpływa negatywnie na jej transparentność i skutecznie rujnuje estetykę łazienki.
- Korozja na lustrze to ciemne plamy, z kolei korozja szyby prysznicowej lub ściennego panelu objawia się w postaci białego nalotu, który często mylony jest z osadem z kamienia. Jeśli więc zależy nam na estetycznej łazience, warto stosować szkło, które nam tę estetykę zapewni, np. poprzez specjalną powłokę zapobiegającą powierzchniowej korozji. Stosujemy takie rozwiązanie w przypadku szkła Pilkington OptiShower™, które może być dodatkowo poddane procesom wykorzystywanym przez producentów kabin prysznicowych w celu szybszego spływania wody po szkle, co ułatwia czyszczenie i zapewnia lepszą ochronę przed osadem i zaciekami – wyjaśnia Ewelina Wójcicka kierownik ds. komunikacji marketingowej Pilkington IGP.
Fot. Pilkington
Duże przeszklenia w łazience to standard, jednak równie często możemy tam zobaczyć szkło, które pełni rolę zarówno praktycznych akcesoriów, jak i wyrafinowanych elementów wystroju. Ze względu na swoje charakterystyczne właściwości, szklane dodatki mogą odegrać znaczącą rolę w całym aranżacyjnym procesie. Możemy je z powodzeniem wykorzystać jako materiał na umywalki lub eleganckie uchwyty meblowe. Co ważne, szkło wspaniale komponuje się z oświetleniem, zarówno tym naturalnym, jak i sztucznym, tworząc wrażenie większej przestrzeni. Warto więc stosować szkło w różnych konfiguracjach i zestawieniach, by wykorzystać pełny potencjał tego materiału.
Jakość w służbie estetyki
Mimo iż mowa tu o trendach, aranżacja łazienki według tych obecnie obowiązujących, bynajmniej nie musi mieć nic wspólnego z krótkotrwałą modą. Estetyka nie jest zjawiskiem typowym dla rzeczy nowych, bo jeśli wybrane elementy wystroju są wysokojakościowe to zachowuje tę estetykę i funkcjonalność przez długi czas. Oczywiście nie oznacza to, że w raz zaaranżowanej łazience nie można później wprowadzać zmian i nowości. Nowe akcesoria, modne elementy dekoracyjne, tekstylia w nowych kolorach – to wszystko da się zmienić szybko i małym kosztem.
O ile regularna zmiana ręczników nie stanowi problemu, o tyle konieczność zmiany większej ilości elementów wyposażenia łazienki byłaby postrzegana jako niedogodność, bez względu na to jak bardzo ktoś chce podążać za najnowszymi trendami. W tej sytuacji, za modą powinna iść również jakość wybieranych elementów.
– Design to coś, co nas przyciąga, podoba się i wpływa na decyzje zakupowe. Nie można jednak ignorować kwestii wykorzystanych materiałów czy jakości wykonania. Jesteśmy tego świadomi, dlatego nasze produkty, zarówno z kolekcji Silia, jak i wszystkich pozostałych, przechodzą rygorystyczną trzyetapową kontrolę jakości. Pierwsza odbywa się w fabryce na każdym etapie produkcji oraz po jej zakończeniu, druga jest przeprowadzana przez Dział Kontroli Jakości Deante przed wysyłką do sklepów, natomiast trzecia to weryfikacja parametrów technicznych w laboratorium Deante w Dziale Badań i Rozwoju – wymienia Magdalena Paszkowska.
Jak wcześniej wspomniano, trendem może okazać się też ekologia. Coraz więcej firm podejmuje wysiłki, by projektować, produkować i działać w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. Warto wspierać te starania poszukując rozwiązań, dzięki którym nasza łazienka zyska na funkcjonalności, a planeta na redukcji dwutlenku węgla czy oszczędności zużytej wody.
– Równie ważną kwestią pozostaje bezpieczeństwo, zwłaszcza, gdy mowa o wszelkiego rodzaju przeszkleniach w przestrzeni użytkowej. Nie można dopuścić do tego, by pogoń za trendami zepchnęła ten temat na dalszy plan, zwłaszcza, że estetyka nie wyklucza bezpieczeństwa. Wystarczy upewnić się, że szklane panele ścienne, które planujemy zamontować w łazience są wykonane z tzw. szkła bezpiecznego, chroniącego przed zranieniem w przypadku rozbicia – mówi Ewelina Wójcicka kierownik ds. komunikacji marketingowej Pilkington IGP..
Trendy, choć z założenia przejściowe, mogą okazać się inspiracją do stworzenia przestrzeni do życia, którą cieszymy się przez długi czas. Oczywiście jest to możliwe pod warunkiem, że wybór został przemyślany, a produkty cechuje wysoka jakość. Ceramika odporna na uszkodzenia, szyby bez śladu korozji, bateria, która działa bez zarzutu przez lata, mimo tego, że pozostaje w codziennym użyciu czteroosobowej rodziny – to tylko kilka przykładów. Jednak w każdym z nich to właśnie jakość zapewnia długotrwałą estetykę, ale i bezpieczeństwo.