Planujesz kupno pierwszego mieszkania? Przed Tobą przyjemny, aczkolwiek często wymagający proces związany z urządzaniem przestrzeni. Sprawdź 5 najczęściej popełnianych błędów aranżacyjnych. Wiedząc o nich unikniesz niepotrzebnych wydatków.
Mieszkanie ‚‚na teraz”
Wiele osób, które zakupiło mieszkanie urządza je ‚‚na teraz”. Tymczasem warto już na tym etapie pomyśleć o tym, jak zmienią się nasze potrzeby na przestrzeni najbliższych kilku lat. Może to być np. konieczność wygospodarowania dodatkowego pokoju czy stworzenie kącika do pracy.
– Pamiętajmy, że na wczesnym etapie inwestycji istnieje możliwość wprowadzenia zmian w lokalu mieszkalnym. Należy zgłosić je w trakcie zawierania umowy, która określa nie tylko prawa własności nabywcy, ale również uprawnienia w zakresie zmian w aranżacji przestrzeni – tłumaczy Tomasz Bednarek, specjalista ds. sprzedaży w WPBM ‚‚Mój dom” S.A.
Źle rozplanowana elektryka
Nie tylko funkcjonalny układ, ale i przemyślana elektryka. Warto z wyprzedzeniem pomyśleć o tym, jak planujemy zaaranżować przestrzeń i gdzie będą nam potrzebne dodatkowe gniazdka czy punkty świetlne. Niestety wiele osób zapomina o tym, jak istotną rolę odgrywa umiejętne oświetlenie mieszkania i nie chodzi tu wyłącznie o kwestie dekoracyjne, ale często funkcjonalne – doświetlenie blatu roboczego w kuchni, stołu w jadalni czy też lustra w łazience.
Nieodpowiednia ekipa remontowa
Kupno mieszkania to duży wydatek. W związku z tym, wiele osób szuka oszczędności na późniejszych etapach, niestety często na wyborze ekipy budowlanej. – Decydując się na konkretną firmę remontową nie warto kierować się wyłącznie ceną czy dostępnością terminów. Do wielu prac powinniśmy zatrudnić osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami. Dotyczy to m.in. kwestii związanych z instalacją elektryczną czy gazową – komentuje Tomasz Bednarek. Jak dodaje: – Wielu deweloperów posiada w swojej ofercie możliwość wykończenia mieszkania ‚‚pod klucz”. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą martwić się wyborem odpowiednich fachowców, doglądaniem prac czy po prostu chcą uniknąć licznych wizyt w sklepach budowlanych. Co istotne z punktu widzenia kupującego, deweloper udziela gwarancji na wykonane prace.
Kupowanie na styk
To kolejna z praktyk mająca na celu próbę oszczędzania. Niestety najczęściej takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlaczego? Dobrym przykładem jest zakup ograniczonej liczby płytek ceramicznych. W sytuacji kiedy jedna lub część ulegnie zniszczeniu, musimy po raz kolejny udać się do sklepu. W najlepszym wypadku stracimy tylko nasz czas i pieniądze na paliwo. Gorzej, kiedy produkt będzie niedostępny – wówczas musimy liczyć się z opóźnieniami w projekcie.
Za mało miejsca do przechowywania
Urządzając samodzielnie mieszkanie często zapominamy o wygospodarowaniu przestrzeni pod przechowywanie większych sprzętów takich jak: odkurzacz, deska do prasowania czy suszarka na ubrania. W związku z tym, że są to przedmioty o dużych gabarytach, warto w projekcie mieszkania, mebli uwzględnić przestrzeń dopasowaną do ich rozmiaru. Niestety, jeżeli nie zrobimy tego od razu, później przedmioty te zagracają przestrzeń, stanowiąc nieestetyczną ozdobę salonu, sypialni czy innego pomieszczenia.