Wnęka w ścianie, niesłusznie postrzegana przez wiele osób jako trudna do zagospodarowania przestrzeń, ma szansę stać się nie tylko funkcjonalnym elementem wystroju, ale i niebanalną dekoracją wnętrza. Aby w pełni wykorzystać drzemiący w niej potencjał, potrzebna jest jednak ciekawa koncepcja aranżacyjna, która pomoże wydobyć na światło dzienne jej walory.
Najpopularniejszym, a jednocześnie prostym sposobem na zaaranżowanie wnęki jest jej zabudowanie, np. pod szafę na wymiar. Pozwoli to uzyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania, a przy okazji pozytywnie wpłynie na utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Jeśli jednak nie chcemy wnęki w całości ukrywać za drzwiami, wystarczy zabudować jej dół, a powstanie w ten sposób zgrabna szafka. Górną część wnęki warto wówczas przemalować na inny kolor, np. V447 Serpentine, odznaczając ją od reszty ścian. Odsłonięty fragment w jasnozielonym odcieniu doda wnętrzu wizualnej lekkości i zapewni efektowne miejsce na wyeksponowanie rozmaitych dekoracji.
Podczas gdy dla jednych wnęka to całkowicie niepotrzebne i niechciane wgłębienie, są też i tacy, który doceniają jej możliwości aranżacyjne i z premedytacją podkreślają jej obecność, np. rzucającym się w oczy kolorem. Wnęka przemalowana farbą Tikkurila Optiva Matt 5 na wyrafinowany odcień czerwieni L418 Nectar będzie zaskakiwać gustowną oryginalnością, a jednocześnie pełnić funkcję stylowej garderoby.
Aż kusi, by wykusz w ścianie sypialni zamknąć w formie szafy. Na fali popularności modelu pracy hybrydowej można jednak tę przestrzeń wykorzystać na zaaranżowanie domowego biura. Już kilka desek zamontowanych na odpowiednich wysokościach wystarczy, by stworzyć w pełni funkcjonalne miejsce do pracy. Ze względu na brak dostępu do światła dziennego najlepiej w takiej aranżacji sprawdzą się białe bądź kremowe ściany, np. w odcieniu X459 Dream z palety Tikkurila, które nie obciążą przestrzeni, a dodatkowo ją rozjaśnią.