Zmienia się podejście firm do biur. Oprócz miejsca do pracy mają łączyć wiele funkcji, np. budować wizerunek organizacji, szybko odpowiadać na różne potrzeby pracowników, realizować zasady ESG. Zmiany obejmują m.in. więcej przestrzeni wspólnych, hot desków, mebli modułowych, technologii ułatwiających zdalny kontakt, a także naturalnego światła i materiałów – wynika z raportu CBRE „Global Office Fit-Out Cost Guide 2024”. Choć spojrzenie na urządzanie biura zmienia się na całym świecie, to w zależności od regionu dominują różne tendencje. W Europie stawia się na zgodne z ESG renowacje zabytkowych budynków, amerykańskie miejsca do pracy mają za cel lepsze budowanie społeczności, a w Azji dominuje rozwój technologiczny, ale w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
– Zmiany, które obserwujemy na rynku biurowym nie są jedynie modyfikacją priorytetów firm przy urządzaniu miejsca do pracy, ale nowym na nie spojrzeniem. Biura mają ma odzwierciedlać DNA organizacji, jej rozwój, kulturę jednocześnie oferując komfort pracownikom. Firmy starają się brać te elementy pod uwagę, przy jednoczesnym poszukiwaniu rozwiązań, które optymalizują koszty. Często decydują się na zmianę aranżacji wnętrz obecnego biura, zamieniając przestrzenie open space na powierzchnie networkingowe i coworkingowe, stawiają przy tym bardzo na aspekt zrównoważonego rozwoju i ekologię – mówi Iwona Pasik, architektka i dyrektorka w CBRE.
Optymalizacja kosztów to jeden z głównych trendów na rynku biurowym. Firmy poszukują rozwiązań, które są efektywne finansowo, ale pozwalają zachować funkcjonalność i efektywność przestrzeni.
Praca hybrydowa pokazuje kierunek
Dominujące nurty w urządzaniu przestrzeni są związane z efektywnym łączeniem pracy zdalnej z tą z biura. Pierwszy zakłada częstsze wykorzystanie hot desków czy miejsc wspólnej pracy, zamiast biurek przypisanych do konkretnej osoby. Drugi to nowoczesne technologie, dopasowane do miejsca, specyfiki pracy i wymagań pracowników, od zaawansowanych systemów konferencyjnych po rozwiązania z obszaru internetu rzeczy. Oprócz tego firmy starają się, by przestrzeń biurowa była elastyczna i dawała możliwość różnej aranżacji, przy wykorzystaniu np. mebli modułowych.
Obowiązkowe staje się wdrażanie rozwiązań z obszaru zrównoważonego rozwoju, a w tym zapewnienie pracownikom komfortu. Idzie za tym częstsze wykorzystywanie naturalnego światła, roślin, czy naturalnych materiałów. Rośnie rola biura jako wizytówki firmy, dlatego powinno ono jak najlepiej odzwierciedlać jej kulturę i wartości. To czynnik, który odgrywa dużą rolę w przyciąganiu talentów.
Biura na świecie
Podejście do urządzania miejsc do pracy wszędzie ulega zmianom, ale w zależności od regionu można obserwować dominujące trendy. W Europie inwestorzy stawiają na dopasowanie starszych budynków do obecnych standardów, w tym ekologicznych, w sposób, który pozwoli zachować ich historyczny charakter. Oprócz tego wdrażają rozwiązania, które dają możliwość bardziej efektywnego wykorzystywania zasobów, np. energii czy wody. Amerykanie zmieniają przestrzeń tak, by jak najlepiej sprzyjała budowaniu społeczności w pracy, odpowiadając na potrzeby zróżnicowanych pracowników i stylów pracy. Natomiast w Azji ważnym trendem jest zrównoważony postęp technologiczny, a także tworzenie elastycznych, wydajnych biur, które będą odpowiadać na szybki rozwój miast.