Pomalowanie sufitu na kolor inny niż biały to jeden z prostszych, a zarazem niezwykle efektownych sposobów na odmianę wnętrza. Nietypowe wykończenie kolorystyczne „piątej ściany” może przynieść świeży i niebanalny efekt estetyczny, a przy okazji optycznie wpłynąć na proporcje pomieszczenia.


Biały sufit we wnętrzach domów to najczęstszy widok. Czasem warto jednak sięgnąć po nieco mniej standardowe rozwiązania kolorystyczne. Odpowiednio dopasowane do charakteru wnętrza delikatne pastele czy nasycone barwy wprowadzą nowatorski akcent i wywołają inną grę światła, a jednocześnie zapewnią niezwykle dekoracyjny efekt. Za pomocą tego zabiegu aranżacyjnego można też wpłynąć na optyczne powiększenie, rozjaśnienie lub – z wykorzystaniem ciemnych odcieni - obniżenie pomieszczenia. Jak samodzielnie pomalować sufit w nietypowym odcieniu?
Oczyszczanie
W pierwszej kolejności należy oczyścić powierzchnię, usuwając szczotką kurz. Ewentualne zabrudzenia lub wybłyszczenia należy usunąć za pomocą przeznaczonego do tego celu detergentu, a następnie spłukać wodą. Jeśli na suficie znajduje się farba klejowa - również należy się jej pozbyć – usuniemy ją za pomocą stalowej packi po uprzednim zwilżeniu powierzchni wodą.
Gruntowanie
Jeśli mamy do czynienia z sufitem wcześniej niemalowanym lub chłonną powierzchnią trzeba najpierw przeprowadzić gruntowanie. Środek gruntujący należy dobrać do rodzaju podłoża. W przypadku mniej stabilnych tynków może być bowiem potrzebne ich dodatkowe wzmocnienie i zwykła farba gruntująca nie wystarczy.
Malowanie
Na początku zawsze trzeba dokładnie wymieszać farbę. Malowanie sufitu zaczynamy od wykonania odcięć w narożnikach za pomocą wałka o szerokości 10-15 cm lub mniejszego pędzla. Potem za pomocą szerszego wałka (18-15 cm) na przedłużaczu malarskim nakładamy farbę na pozostałą powierzchnię sufitu. Należy od razu pomalować cały sufit nachodzącymi na siebie pasami. Warto pamiętać, by pierwszą warstwę farby nakładać równolegle do okien, zaś drugą – prostopadle. Zabiegi te pozwolą zminimalizować widoczność smug i skorygować ewentualne niedoskonałości na suficie. Pomoże w tym także wybór odpowiedniej farby, takiej jak głęboko matowa Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt 3, którą można zabarwić na dowolny odcień spośród ponad 13 tys. barw. Należy jednocześnie pamiętać, że ciemniejsze odcienie wymagają większej precyzji w malowaniu dla zapewnienia jednolitej powierzchni.
Decydując się na dekoracyjny sufit warto rozważyć też dodatkowe ozdoby, jak przysufitowe sztukaterie czy rozety, które należy nakleić przed nałożeniem pierwszej warstwy farby. W zestawieniu z nawiązującym do barwy złota odcieniem Gold in Ghana z palety Tikkurila Color Now pozwolą one podbić pałacowy styl pomieszczenia.
Z kolei monochromatyczne wnętrze w odważnym różu Bubba in Berlin, w którym sufit oddziela od ścian tylko ozdobna listwa, pozwoli uzyskać wnętrze w romantycznym stylu – doskonałą bazę dla stylu glamour.
Kolorowy sufit można też dodatkowo wzbogacić o nietypowe dekoracje. Przytwierdzone do niego na sznureczkach origami stanie się wyjątkową ozdobą pokoju dziecka, zwłaszcza na tle ożywczej lawendy X344 Minuet, skontrastowanej z dojrzałą zielenią S451 Arbour.